آزمون آلفا تست

آلفا تست نام یک موسسه‌ی انتشاراتی در کشور ایتالیاست که از سال 1987 و در شهر میلان تاسیس شده و کتاب‌هایی را برای آمادگی داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه‌ها در مقطع لیسانس و بالاتر منتشر می‌کند. آزمون آلفا تست که از نام همین موسسه گرفته شده، آزمونی مختص تحصیل در دانشگاه‌ّهای ایتالیا است که هر سال از سمت دانشگاه‌های این کشور(چه خصوصی و چه دولتی) برگزار می‌شود. این آزمون مختص متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس یا بالاتر رشته‌ّهایی چون داروسازی، پزشکی، دندان‌پزشکی، پیراپزشکی، دامپزشکی، جراحی و شاخه‌های مربوط به آن و همچنین معماری و به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

درباره‌ی تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشگاه‌های ایتالیا بیشتر بدانید.

هر دانشگاه موظف است با توجه به ظرفیتی که برای هر رشته در نظر گرفته مطابق با نتایج آزمون آلفا تست تعدادی از دانشجویان خود را با توجه به نتایج این آزمون قبول و ثبت نام کند. شایان ذکر است که دانشجویانی که نمره‌ی قبولی در آزمون آلفاتست را بدست می‌آورند علاوه بر مجوز ورود و ادامه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، شهریه‌ی کمتری نیز پرداخت خواهند کرد.

آزمون Alpha Test  انواع خاصی ندارد و تنها به یک شکل برگزار می‌شود که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. هدف از برگزاری آزمون آلفاتست سنجش میزان دانش متقاضیان در چهار زمینه‌ی زیست شناسی، شیمی، ریاضی و فیزیک و دروس تخصصی دیگر (بسته به رشته‌ی انتخابی) و همچنین بررسی میزان تسلط دانشجویان بر مفاهیم استدلالی و هوش و اطلاعات عمومی است.

تعداد سؤالات و زمان پاسخگویی بسته به رشته و دانشگاه انتخابی شما، می‌تواند متغیر باشد که باید از طریق دانشگاهی که در آن ثبت نام نموده‌اید جویا شوید. توجه داشته باشید که تنها در صورتی که متقاضی ادامه‌ی  تحصیل در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، جراحی و رشته‌ّهای مشابه و همچنین رشته‌ی معماری هستید در این آزمون شرکت نمایید.

 

زمان برگزاری آزمون آلفا تست

زمان برگزاری آزمون آلفا تست برخلاف آزمون‌هایی نظیر آیلتس و تافل محدود می‌باشد. به این صورت که هر سال از 4 تا 26 جولای (ماه تیر در تقویم شمسی) زمان ثبت نام دانشجویان و 6 تا 8 سپتامبر (ماه شهریور در تقویم شمسی) زمان برگزاری آزمون آلفاتست می‌باشد. دقت کنید که طبق تاریخ معین شده توسط خود دانشگاه با توجه به این بازه‌ی زمانی ثبت نام کنید. شایان ذکر است که اگر مایل باشید در بیشتر از یک دانشگاه اقدام به ثبت نام آزمون Alpha Test  نمایید مانعی ندارد چراکه زمان برگزاری آزمون دانشگاه‌ها با هم تداخلی نخواهند داشت.

محل برگزاری آزمون Alpha Test

آزمون آلفا تست هم‌اکنون در 20 کشور جهان در موسسه‌های معتبر در حال برگزاری است. و شما در هر کدام از این کشورها که آزمون بدهید، نتیجه‌ی آزمون نزد کشور ایتالیا معتبر خواهد بود. برخی از کشورهایی که آزمون Alpha Test در آن‌ها برگزار می‌شود عبارتند از: برزیل، کانادا، قبرس، چین، فرانسه، آلمان، سوئیس، اسپانیا، یونان، هنگ کنگ، هند، اسرائیل، ایتالیا، پاکستان، لهستان، ترکیه، آفریقای جنوبی، امارات متحده‌ی عربی، انگلستان  و آمریکا و…

برای اطلاع از اینکه آزمون Alpha Test  در کشور مورد نظر شما برگزار می‌شود یا خیر، می‌بایست به سایت معتبر دولتی  MIUR  و universitaly.it مراجعه کرده و لیست کشورهای برگزارکننده را در حین فرایند ثبت نام مشاهده نمایید. در صورت عدم برگزاری این آزمون در کشور محل سکونت‌تان می‌توانید به نزدیک‌ترین کشوری که این آزمون را برگزار می‌کند بروید.

کاربرد و مزایای شرکت در آزمون آلفا تست

به طور کلی می‌توان گفت که شرکت در آزمون آلفا تست، نقش بسیار موثری در قوی شدن رزومه‌ی شما و همچنین بالا بردن اعتبارتان در فضاهای حرفه‌ای دارد. به این معنی که برای کار و تحصیل در ایتالیا، هر جا شما نیاز به رزومه‌ای داشته باشید که شما را نسبت به دیگران ممتاز کند، نمره‌ی قبولی شما در آزمون آلفاتست می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. مواردی که در ادامه نام می‌بریم از جمله‌ی آن‌هاست:

 • اگر می‌خواهید در دانشگاه‌های کشور ایتالیا در رشته‌های پزشکی، جراحی و غیره و همچنین معماری تحصیل کنید، داشتن نمره‌ی قبولی آزمون Alpha Test به شما کمک بسیار زیادی می‌کند تا در دانشگاه‌های تراز اول مشغول به تحصیل گردید.
 • شما در کنار تحصیل‌تان در کشور ایتالیا احتمالا به یک شغل نیز نیاز پیدا می‌کنید. قبولی درآزمون Alpha Test، در پیدا کردن فرصت‌های شغلی بهتر نیز موثر است.
 • قبولی درآزمون Alpha Test باعث می‌شود به شرکت‌های برتر در کشور ایتالیا نشان دهید که سطح شما حرفه‌ای و پیشرفته بوده و توانایی کار در شرکت‌های برتر را دارید.
 • برای اینکه بتوانید در مقاطع فوق لیسانس، دکتری و بالاتر در برخی از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا پذیرش بگیرید، از جمله مدارک بسیار معتبر و مهم درخواستی از شما، قبولی در آزمونAlpha Test است.
 • قبولی در این آزمون شانس شما برای دریافت fund را نیز افزایش می‌دهد.

آزمون آلفا تست

شرایط شرکت در آزمون Alpha Test

 • آزمون Alpha Test برای افراد فارغ التحصیل از مقطع دبیرستان و یا مقطع لیسانس و بالاتر می­باشد و هیچ محدودیت سنی‌ای برای شرکت در آزمون وجود ندارد. (البته شرکت کردن افراد زیر 17 سال در این آزمون بی‌فایده تلقی می‌شود چراکه مدت اعتبار آزمون 2 سال بوده و افراد پیش از 18 سالگی وارد دانشگاه نمی‌شوند.)
 • همراه داشتن اصل پاسپورت الزامی است.
 • همراه داشتن هایلایت، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.
 • درب حوزه­ی امتحانی پس از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه­ی امتحانی را نخواهید داشت و در این صورت مبلغ پرداختی برای شرکت در آزمون عودت داده نخواهد شد.
 • همراه داشتن وسایل الکترونیکی، دیکشنری، جدول مندلیف و… ممنوع بوده و در صورت مشاهده توسط دوربین مدار بسته، از جلسه­‌ی امتحان اخراج خواهید شد.
 • همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار اکیدا ممنوع است.
 • نتایج آزمون تنها به خود فرد تحویل داده می­شود و عواقب در اختیار گذاشتن اطلاعات شخصی در اختیار دیگران بر عهده‌­ی خود فرد است.
 • اگر دانش آموز غیر اروپایی باشید باید حتما ویزای شهروندی کشوری غیر اتحادیه‌ی اروپا را داشته و هیچ شهروندی‌ای از ایتالیا نداشته باشید و در این کشور نیز زندگی نکنید.
 • اگر دانش آموز اروپایی هستید حتما باید شهروندی یکی از کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا را داشته باشید.

بخش بندی‌های مختلف آزمون آلفا تست

آزمون آلفا تست مصاحبه‌ی شفاهی ندارد و شما باید در طی 100 دقیقه به 60 سؤال 5 گزینه‌ای و در برخی سال­ها به 80 سؤال 5 گزینه‌ای (120 دقیقه) همراه با نمره منفی آن پاسخ دهید. این آزمون از 2 بخش اصلی تشکیل شده است:

 • بخش اول آزمون مربوط به منطق زبانی و فرهنگ عمومی است که در برخی سال­ها 40 سؤال و در برخی دیگر نیز 22 سؤال را به خود اختصاص می‌دهد.
 • بخش دوم نیز مربوط به سؤالات تخصصی است که متناسب با هر رشته می‌تواند تعداد سؤالات و موضوعات متفاوتی را شامل گردد برای مثال اگر رشته‌ی انتخابی شما مرتبط با پزشکی باشد معمولا 18 سؤال مرتبط با زیست شناسی، 12 سؤال مرتبط با شیمی و 8 یا 10 سؤال نیز مرتبط با فیزیک و ریاضیات خواهد بود.

سؤالاتی نظیر نتیجه گیری و خلاصه کردن متن، شناسایی فرضیات و خطاهای استدلال‌های منطقی موجود و ارزیابی مدارک ارائه شده برای هر پاسخ پرسیده خواهد شد. از  اطلاعات عمومی نیز 2 سؤال پرسیده خواهد شد که می‌تواند در مورد طیف وسیعی از موضوعات از سیاست و فرهنگ گرفته تا تاریخ و ادبیات و فلسفه ‌باشد. در صورتی که تعداد سؤالات طراحی شده، 80 عدد باشد سؤالات بخش اول نیز 40 مورد خواهند بود که به ترتیب استدلال منطقی و اطلاعات عمومی هر یک 32 و 8 سؤال را به خود اختصاص می‌دهند.

باید گفت که درباره‌ی آزمون آلفا تست اینگونه نیست که نمره‌ی بخش خاصی از آزمون توسط دانشگاه‌ها مهم‌تر باشد و تأثیر بیشتری در پذیرش شما داشته باشد، تمامی بخش‌ها از اهمیت یکسانی برخوردار هستند. در این آزمون مهارت کلی شما در زمینه‌های مختلف علمی و استدلالی سنجیده می­شود.

نمره­‌ی قبولی در Alpha Test

حداقل نمره‌ی قبولی در آزمون آلفا تست 20 از 90 می‌باشد و اگر نمره‌ای کمتر از این مقدار کسب کنید، شانس قبولی شما در دانشگاه‌ها تا حد چشم‌گیری کاهش می‌یابد. با این همه اگر نمره‌ی قبولی را در رشته و دانشگاه مورد نظرتان کسب نکنید می‌توانید به مدت 1 تا 3 هفته در کشور ایتالیا منتظر بمانید تا دانشگاه‌ها ظرفیت‌های خالی خود را برای تمامی رشته‌ها مشخص کنند که طبق آن شاید شانسی برای ثبت نام در دانشگاه انتخابی برای شما باز گردد که در این شرایط تا 26 اکتبر مهلت ثبت نام خواهید داشت.

شایان ذکر است که اگر سطح زبان انگلیسی شما از متوسط پایین‌تر است، شما واجد شرایط شرکت در این آزمون نخواهید بود چراکه سوالات به زبان انگلیسی طرح شده و در این صورت ممکن است شما مقصود سوال را متوجه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *