برلین (Berlin)

پایتخت کشور آلمان و بزرگ‌ترین شهر، هم از لحاظ جمعیت و هم از لحاظ مساحت در این کشور است و در کل اتحادیه اروپا مقام دوم را دارد. مساحت آن ۸۹۹ کیلومتر مربع است و این شهر ۳۸ کیلومتر از شمال به جنوب و ۴۵ کیلومتر از شرق به غرب امتداد یافته‌است. میانگین ارتفاع آن از سطح دریا ۳۴ متر ثبت شده. بلندترین ارتفاع این شهر (۱۱۵ متر) می‌ باشد. برلین همچنین یک شهر ایالتی است، یعنی یکی از ایالت‌های  آلمان نیز به شمار می‌آید. برلین با شاخصه‌های تاریخی‌اش، شب‌های زنده، بسیاری از کلاب‌ها و کافه‌ها و بارها، موزه‌ها، قصرها و هنرهای خیابانی‌اش شناخته شده‌است.

 • ویژگی های این شهر

برلین، بزرگ‌ترین و از نظر تاریخی مهم‌ترین ایالت آلمان است. جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی این شهر،  را به عنوان یکی از مراکز فرهنگی جهان تبدیل کرده است. این شهر در سده ۱۸ میلادی، به عنوان پایتخت پروس، قلب روشنگری بود. امروز نیز، یکی از شهرهای مهم اروپاست.

این شهر ترکیبیست از ساختمان‌های دورهٔ کمونیستی، بناهای پست‌مدرن شیشه‌ای و فلزی و عمارت‌هایی که قرن‌ها تاریخ را پشت سر گذاشته‌اند. برلین کلان‌شهری‌ست جهانی با مردمی با فرهنگ‌های متنوع. برلین به شب‌زنده‌داری‌اش می‌بالد. در برلین می‌توانید از  دروازهٔ براندنبورگ (Brandenburger Tor). ، باقی‌ماندهٔ دیوار برلین،  ساختمان بوندستاگ یا پارلمان آلمان (Bundestag). ،  ایستگاه بازرسی چارلی (Checkpoint Charlie). ،  برج تلویزیون (Fernsehturm). ،  بنای یادبود هلوکاست (Holocaust-Mahnmal). و صدها موزه و نقاط دیدنی دیگر بازدید کنید.

بسیاری از رویدادهای تاریخی آلمان در این شهر رخ داده‌اند. پس از دوران نازی‌ها و پایان یافتن جنگ دوم جهانی، این خطه بین چهار قدرت بزرگ جهان، آمریکا، فرانسه، بریتانیا و اتحاد جماهیر شوروی تقسیم شد. در سال ۱۹۶۱ سرانجام جدایی دو بخش از آلمان با ساختن دیوار در این شهر قطعی شد. تا ۹ نوامبر سال ۱۹۸۹، تا زمان به‌ وقوع پیوستن انقلاب صلح‌ آمیز مردم آلمان شرقی، این دیوار هم‌ چنان برقرار بود. یک سال پس از آن، دو آلمان به‌طور رسمی متحد شدند.

 •   آب و هوای برلین

اقلیم این شهر معتدل اقیانوسی است. در نتیجه، این شهر تابستان‌های معتدل و زمستان‌های به نسبت سردی دارد. دمای کمینهٔ بیشتر شب‌های زمستان زیر صفر است. هر ساله چندین روز در زمستان بارش برف اتفاق می‌افتد، اما به ندرت بارش برف سنگین گزارش می‌شود. هوای تابستان در کل مطبوع است و دمای روزانه بین ۲۰ تا ۲۵ درجه نوسان و ساعات شب حدود ۱۰ تا ۱۵ درجه نوسان دارد. البته چندین روز تابستان هوا به‌شدت گرم می‌شود و دما به بالای ۳۰ درجه می‌رسد.

 •  اقتصاد برلین

قبل از جنگ جهانی دوم، برلین مرکز بیشتر شرکت‌های صنعتی آلمان بود. اگرچه بعد از جنگ بسیاری از این شرکت‌ها یا به غرب و جنوب آلمان نقل مکان کردند، یا ورشکسته شدند و یا در جمهوری دمکراتیک آلمان جزو صنایع ملی اعلام شدند. در حال حاضر تحقیقات مهمترین صنعت در برلین است که هم توسط دانشگاه‌ها و هم توسط موسسات تحقیقاتی انجام می‌شود. تحقیقات این شرکت‌ها به تمام دنیا صادر می‌شود. نیروی کار آلمانی بسیار کاراست، اما در عین حال استخدام آن‌ها برای کارفرما هزینه‌بر است. با وجود رشد اقتصادی بالای برلین در سال‌ها بعد از فروپاشی دیوار برلین که در نتیجهٔ بازگشت بسیاری از شرکت‌ها و صنایع به این شهر بود، اما نرخ بیکاری در این شهر همچنان بالا و حدود ۱۰ درصد است.

 • حمل و نقل شهری

این شهر زیبا (حداقل اکثر مناطق‌اش) و بزرگ، بنابراین برای بازدید از مناطق مختلف شهر وقت کافی کنار بگذارید. سیستم حمل و نقل عمومی این شهر بسیار عظیم و در عین حال کاراست. اما در ابتدا برای بازدیدکنندگان ممکن است کمی سردرگم کننده به نظر بیاید و بخاطر عدم وجود علائم راهنمایی مسیر کافی در ایستگاه‌های بزرگ، داشتن یک نقشه ضروری به نظر می‌رسد. دقت کنید که برای سوار شدن به مترو، اتوبوس و قطار شهری حتماً به صحت مسیر رفت یا برگشت دقت کنید. برای اینکه از درستی مسیر اطمینان پیدا کنید به نام آخرین ایستگاه خط مورد نظر که روی نشانگرهای در جلو و پشت و کناره‌های قطار یا اتوبوس نوشته شده دقت کنید. اتوبان‌های منتهی به برلین نیز کمی گمراه‌کننده به نظر می‌رسند. قبل از حرکت نام تقاطع‌ها را روی نقشه پیدا کنید تا در حین حرکت دچار مشکل نشوید.

ادارهٔ اطلاعات جهانگردی برلین برای گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد برلین راهنمای مناسبی‌ست. حتماً به آن سر بزنید

 • برلین با خطوط قطارهای پرسرعت بی‌شهری به سایر شهرهای آلمان و اروپا متصل است. این خطوط توسط شرکت ملی راه‌آهن آلمان (Deutsche Bahn) راه‌اندازی شده‌اند. قطارهای شبانه از پاریس، زوریخ، آمستردام، وین و بوداپست هر روز به سمت برلین در حرکتند و در صورت رزرو قبلی می‌توانند تا   39   یورو خریداری شوند.

 

 • تا پیش فروپاشی دیوار برلین، این شهر دارای دو ایستگاه بود. ایستگاه تسولوگیشر گارتن (Zoologischer Garten) در غرب و ایستگاه شرقی (Ostbahnhof) در شرق برلین. ایستگاه مرکزی فعلی قطار در نقشه‌های قدیمی Lehrter Bahnhof نام داشت. این ایستگاه در ماه می ۲۰۰۶ افتتاح شد و با ایستگاه Südkreuz (تقاطع جنوبی) و ایستگاه Ostbahnhof (ایستگاه شرقی) – به همراه ایستگاه‌های کوچکتر Gesundbrunnen در شمال و Spandau در غرب برلین – شبکهٔ ایستگاه‌های راه‌آهن شهر برلین را تشکیل می‌دهند.

اتوبوس‌های برلین بخش مهمی از سامانهٔ حمل و نقل عمومی برلین هستند. بخاطر وجود خیابان‌های تنگ و ترافیک زیاد، برلین از معدود شهرهای اروپایی‌ست که بطور گسترده‌ای از اتوبوس‌های دوطبقه بهره می‌گیرد. حدود ۴۰۰ اتوبوس از مجموع ۱۴۰۰ اتوبوس شرکت حمل و نقل عمومی برلین اتوبوس‌های دوطبقه هستند.

برلین دارای چندین خط اتوبوس است که هر یکی در نقشه بطور جداگانه نامگذاری می‌شوند.

 • متروبوس: اتوبوس‌هایی هستند که جایگزین سیستم قدیمی قطارروزمینی (تراموا) در برلین غربی شدند. این اتوبوس‌ها با رنگ نارنجی در علامت حرف M و دو عدد نامگذاری می‌شوند و به این وسیله از سایر خطوط اتوبوس‌ها متمایز می‌شوند. حرف M از نام Metrobus یا MetroTram گرفته شده‌است. متروبوس‌ها بوسیلهٔ اتوبوس‌های دو طبقه در مناطق پرتردد برلین حرکت می‌کنند که می‌تواند برای توریست‌ها جذاب باشد. متروبوس‌ها هر ده دقیقه یک بار حرکت می‌کنند.
 • خطوط اتوبوس ویژه: این اتوبوس‌ها نقاط مهم برلین را همانند فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های قطار به هم متصل می‌کنند و در بین راه توقفی ندارند. این اتوبوس‌ها از مبدا خود هر پنج دقیقه یک‌بار به حرکت در می‌آیند. خطوط اتوبوس ویژه با حرف X و دو عدد نامگذاری می‌شوند (به استثنای خط ویژهٔ فرودگاه تگل به مرکز برلین که TXL نامگذاری شده‌است. سایر خطوط پر تردد برای مسافران خط ویژه X9 از فرودگاه تگل به ایستگاه راه‌آهن تسولوگیشرگارتن (Zoologischer Garten) و خط ویژه X7 از فرودگاه شونفلد به ایستگاه متروی Rudow در خط U7 متروی برلین است.
 • متروی برلین در سال ۱۹۰۲ افتتاح شد و U-Bahn نام دارد. این سیستم در حال حاضر دارای ده خط است که طول خطوط آن در مجموع ۱۴۴٫۲ کیلومتر می‌باشند. تعداد ایستگاه‌ها به ۱۷۰ ایستگاه می‌رسد

 

 • برای استفاده از سامانهٔ حمل و نقل عمومی برلین (مترو، خطوط قطار S-Bahn، قطارهای شهری و اتوبوس) باید بلیت خریداری کرد. دستگاه‌های فروش بلیط در ایستگاه‌ها موجودند. قیمت بلیط بر اساس نواحی مختلف متفاوت است. اکثر نقاط شهر در محدودهٔ نواحی A و B قرار دارند. البته نقاطی مانند فرودگاه شونفلد یا شهر پوتسدام در محدودهٔ C سامانهٔ بلیت قرار می‌گیرند. تمام وسایط حمل و نقل عمومی (اتوبوس، مترو، قطار شهری) از یک نوع بلیت استفاده می‌کنند.
 • برلین شهری‌ست مسطح و از این لحاظ برای دوچرخه‌سواری ایده‌آل به شمار می‌رود. در برلین ۸۶۰ کیلومتر مسیر کاملاً مجزا برای دوچرخه‌ها موجود است به علاوهٔ ۶۰ کیلومتر مسیر دوچرخه سواری در خیابان‌ها، ۵۰ کیلومتر در پیاده‌روها، ۱۰۰ کیلومتر مسیر مشترک پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری و ۵۰ کیلومتر مسیر مشترک حرکت اتوبوس و دوچرخه. دوچرخه‌سواری یکی از روش‌های محبوب ساکنین برلین برای تردد در این شهر است. بازدید از برلین بوسیله دوچرخه بطور قطع یکی از بهترین راه‌ها برای بازدید از نقاط دیدنی و خیابان‌هاست. با همراه داشتن یک نقشه می‌توان بسادگی مکان خود را در نزدیکی ایستگاه‌های مترو یا اتوبوس در نقشه پیدا کرد.