بورسیه‌ی استانی ایتالیا

کشور ایتالیا در حال حاضر یکی از گزینه‌های اصلی برای بسیار از دانشجویانی است که قصد مهاجرت دارند. در سال‌های اخیر نرخ مهاجرت ایرانیان به این کشور نیز بسیار افزایش یافته. یکی از دلایل این اتفاق وجود بورسیه‌ی استانی ایتالیا است. در این مقاله به طور کامل درباره‌ی کم و کیف این بورسیه توضیح خواهیم داد.

بورسیه‌ی استانی (DSU) ایتالیا چیست؟

بورسیه‌ی استانی کمک هزینه‌ای است که بدون توجه به رزومه‌ی دانشجویان و تنها با توجه به وضعیت مالی دانشجویان به آن‌ها تعلق می‌گیرد. به این دلیل نام این بورسیه را بورسیه‌ی استانی گذاشته‌اند که استان محل تحصیل دانشجویان با توجه به بودجه و ظرفیت خود سالانه به تعدادی از دانشجویان این کمک‌هزینه را اهدا می‌کند. دانشجویانی که تمکن مالی کافی جهت پرداخت هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را ندارند می‌توانند با ارائه‌ی مدارک مورد نظر از این بورسیه بهره‌مند شوند. بورسیه‌ استانی با توجه به درآمد سرپرست دانشجو و وضعیت مالی خانوادگی دانشجو به او تعلق می‌گیرد. این بورسیه تقریبا تمام هزینه‌های تحصیلی دانشجویان را متقبل می‌شود.

با ارائه‌ی مدارکی که تمکن مالی شما را نشان می‌دهند، دولت ایتالیا عددی را محاسبه می‌کند به نام عدد ایزه. عدد ایزه شاخص تعیین‌کننده‌ی وضعیت اقتصادی شماست. هر قدر این عدد پایین‌تر باشد، شانس شما برای دریافت این بورسیه نیز بیشتر است. تجربه نشان داده برای کسانی که درآمد سرپرست خانواده‌شان کمتر از سالانه 10000 یورو باشد این بورسیه تعلق می‌گیرد.

بورسیه‌ استانی به کدام رشته‌ها تعلق می‌گیرد؟

این بورسیه به همه‌ی رشته‌ها تعلق می‌گیرد. فارغ از اینکه وضعیت رزومه‌ی تحصیلی چگونه است و دانشجو مقالات ISI دارد یا خیر، می‌تواند بورسیه‌ی استانی را از دولت ایتالیا بگیرد.

آیا مقطع تحصیلی در گرفتن بورسیه‌ استانی موثر است؟

بورسیه‌ استانی به سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا تعلق می‌گیرد. نکته‌ی جالب توجه این است که هر دانشجو برای هر یک از مقاطع تحصیلی می‌تواند یک بار این بورسیه را دریافت کند. یعنی اگر دانشجویی هم مقطع لیسانس هم فوق لیسانس و هم دکتری را در کشور ایتالیا بخواند می‌تواند 3 بار بورسیه‌ی استانی را دریافت کند.

درباره‌ی تحصیل در ایتالیا بیشتر بدانید.

مبلغ بورسیه‌ استانی چقدر است؟

مبلغ بورسیه‌ استانی سالانه 5200 یورو با تغییرات جزئی برای هر استان می‌باشد. شایان ذکر است که هزینه‌ی شهریه‌ی دانشگاه از این مبلغ جداست. بورسیه‌ی استانی تنها برای دانشگاه‌های دولتی قابل اقدام است و در این بورسیه شهریه به طور کامل پرداخت می‌شود. به علاوه بر روی هزینه‌های سلف سرویس، خوابگاه و کارت تردد نیز تا 70 درصد برای دانشجویان دارای بورسیه‌ی استانی تخفیف قائل می‌شوند. در صورتی که خوابگاه به شما تعلق گیرد، هزینه‌های خوابگاه به صورت خودکار از بورسیه‌ی شما کم شده و مابقی مبلغ برای شما واریز خواهد شد(حدود 2500 یور).

هزینه‌ی اجاره‌ی خانه در ایتالیا ماهانه حداقل 300 یور است. بنابراین در صورتی که خوابگاه پیدا نکنید، این مبلغ هزینه‌ی سکونت شما را به طور کامل پوشش می‌دهد. با توجه به آن که بر روی سلف سرویس دانشگاه و کارت تردد نیز تخفیف دارید، با مدیریت هوشمندانه‌ی هزینه‌ها می‌توانید پس‌انداز نیز بکنید.

شایان ذکر است که در نظر گرفته شده شما در مدت مشخصی واحدهای خود را پاس می‌کنید و فارغ‌التحصیل می‌شوید و برای این مدت مشخص به شما بورسیه تعلق می‌گیرد. بنابراین اگر تحصیل شما طول بکشد، بورسیه برای سال‌های بعدی به شما تعلق نمی‌گیرد.

هدف از پرداخت بورسیه‌ی استانی چیست؟

هدف دولت ایتالیا از پرداخت بورسیه‌ی استانی کمک به دانشجویان با استعدادی است که بضاعت مالی کافی برای رشد استعدادهای خود ندارند. دانشجویان زیادی در سر تا سر جهان وجود دارند که توانایی تحصیل در دانشگاه‌های معتبر جهان، از جمله دانشگاه‌های ایتالیا را دارا هستند اما نمی‌توانند هزینه‌های آن را پرداخت کنند. این بورسیه بیشتر برای دانشجویان کشورهای جهان سوم درنظر گرفته شده است.

برای دریافت بورسیه‌ی استاتی باید از کجا شروع کنم؟

برای دریافت بورسیه‌ استانی، ابتدا باید در یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا پذیرش بگیرید و سپس با ارائه‌ی مدارکی که وضعیت اقتصادی شما را نشان می‌دهند، برای گرفتن بورسیه‌ی استانی اقدام کنید.

 شانس دریافت بورسیه‌ی استانی برای دانشجویان ایرانی چقدر است؟

دانشجویان ایرانی نیز مانند دانشجویان دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرند و در صورتی که شرایط اقتصادی آن‌ها به گونه‌ای باشد که مشمول این بورسیه شوند بورسیه را دریافت خواهند کرد. با توجه به افول ارزش ریال در برابر یورو در سال‌های اخیر و عدم تغییر زیاد درآمد مردم ایران، دانشجویان ایرانی با احتمال بالایی می‌توانند این بورسیه را دریافت کنند. لازم به ذکر است که در صورتی که شما میزان درآمدی بالاتر از حداقل درآمد تعیین شده برای دریافت بورسیه‌ استانی نیز داشته باشید، باز هم می‌توانید برای دریافت بورسیه اقدام کنید و شانس دریافت بورسیه را خواهید داشت. منتها همانطور که پیش‌تر گفتیم، الویت با کسانی است که عدد ایزه (همان شاخص وضعیت اقتصادی) آن‌ها کم‌تر باشد.

مبلغ بورسیه به چه صورت به حساب دانشجو واریز می‌شود؟

پرداخت اولین قسط باین بورسیه ایتالیا دو تا سه ماه پس از شروع سال تحصیلی انجام می‌شود. از این رو دانشجویان برای ماه‌‌های نخست تحصیل باید مبلغی را در نظر بگیرند و با خود به کشور ایتالیا ببرند. هزینه‌ی زندگی شامل غذا، مسکن و… در شهرهای مختلف متفاوت است اما با حدود 2000 یور برای سه ماه می‌توانند این هزینه‌ها را پرداخت کنند. با این همه تاریخ ارسال درخواست و دریافت مبلغ بورسیه استانی در کشور ایتالیا با توجه به هر دانشگاهی متفاوت است. در نظر داشته باشید که به طور میانگین دو ماه بعد از شروع کلاس ها نتایج بورسیه معلوم می شود و شما نمی توانید زودتر یا قبل از  این زمان از نتیجه بورسیه باخبر شوید.

مدارک مالی مورد نیاز جهت دریافت بورسیه‌ استانی چیست؟

  • ترجمه و اسکن فیش حقوقی سرپرست خانوار و یا دانشجو (داگر سرپرست خود دانشجو باشد)
  • اسکن و ترجمه اجاره نامه سرپرست خانواده
  • ترجمه مدارک شناسایی از قبیل شناسنامه دانشجو
  • گواهی بانکی اموال و دارایی های سرپرست خانوار از بانک مرکزی

زمان ثبت نام بورسیه‌ استانی

ثبت نام بورسیه‌ استانی تنها یک بار در سال انجام می‌شود. معمولا برای ثبت نام و  ارسال درخواست جهت دریافت بورسیه استانی ایتالیا، دانشجویان متقاضی از اواخر ماه جولای (ابتدای مرداد ماه) تا اواخر ماه سپتامبر (انتهای شهریور ماه) می توانند اقدام کنند. در نظر داشته باشید که شرایط هر استان متفاوت است و بهتر است ابتدا پذیرش خود را از دانشگاه بگیرید و دانشگاه‌تان معلوم شود و سپس برای دریافت بورسیه اقدام کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای دریافت بورسیه‌ استانی کدام است؟

برای دریافت بورسیه‌ی استانی درر واقع از شما مدرک زبانی گرفته نمی‌شود. این مرحله مربوط به گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ایتالیا است. در اینجا مدرک زبانی که شما نیاز دارید بسته به دوره‌ای است که انتخاب می‌کنید. یورسیه استانی هم به دوره‌های کاملا انگلیسی و هم به دوره‌های ایتالیایی تعلق می‌گیرد. بستگی دارد که شما کدام را انتخاب کنید. هر دوره‌ای را که انتخاب کنید هم شرایط خاص خود را برای مدرک و نمره‌ی زبان به شما اعلام می‌کنند. اما طبق تجربه داشتن نمره‌ی آیلتس حداقل 60 و تافل 70 الی 80 و سطح B2 زبان ایتالیایی لازم است. با این همه توجه داشته باشید هر قدر مهارت زبان شما بیشتر باشد، شانس شما نیز برای دریافت بورسیه‌ی استانی بیشتر خواهد بود.

وضعیت اقامت پس از تحصیل با بورسیه‌ استانی چگونه است؟

وضعیت اقامت مربوط به ویزایی است که شما دریافت کردید و با توجه به آن درخواست اقامت دادید. همانطور که میدانیم این بورسیه برای تحصیل دانشجویان در نظر گرفته شده و احتمالا شما با اقامت تحصیلی وارد کشور شده‌اید. که برای این نوع اقامت پس از اتمام تحصیل 6 ماه الی یک سال نیز به شما فرصت می‌دهند تا شغل پیدا کنید و اقامت کاری بگیرید.

آیا ما به ازای دریافت بورسیه استانی باید به دولت ایتالیا تعهد خاصی بدهیم؟

یکی از تصورات رایج درباره‌ی بورسیه‌ی استانی این است که ما به ازای دریافت این بورسیه، دانشجو متعهد به کار برای دولت ایتالیا و ماندن در این کشور می‌شود. خیر این‌طور نیست. شما پس از آن که فارغ‌التحصیل شدید هیچ تعهدی ندارید و تنها تعهد شما به پایان بردن مقطع تحصیلی شماست. بعد از آن شما می‌توانید به هر کشوری که خواستید بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *