تحصیل به زبان آلمانی

برای تحصیل به زبان آلمانی دانشگاه ها از شما یکی از مدارک TestDaf ،DSH ،/C1/C2 یا Telc را میخواهند. البته بعضی از دانشگاه ها هستند. مثل اشتوتگارت که فقط مدرک تست داف قبول میکنند ولی 98% دانشگاه ها هر چهار مدرک مورد قبولشان هست. اما برای گرفتن پذیرش مشروط به گذروندان کلاس زبان سطح زبان مورد نیاز از دانشگاه به دانشگاه و از رشته با رشته متفاوت هست. بعضی از سطح A1 هم قبول میکنند اما نکته مهم اینجاست که شما برای گرفتن ویزا باید حداقل مدرک B1 به سفارت ارائه کنید.

 

⁣⁠⁣معرفی سطوح زبان آلمانی

زبان آلمانی شامل ۶ مرحله بوده از سطح مقدماتی تا پیشرفته

سطح مقدماتی ( Grundstufe )

در این سطح متقاضی می تواند کلمات روزمره و جملات ابتدایی را که در رابطه با نیاز های عمومی و مشخصی می باشد را درک کرده و استفاده نماید . همچنین متقاضی قادر خواهد بود تا خود را معرفی نماید و در ارتباطات روزانه خود با دیگران سوالاتی را مطرح نماید .

متقاضی این سطح می تواند بعد از اتمام این سطح کلماتی با استفاده زیاد در ارتباط با موضوعات مشخص-مانند اطلاعات درباره خود و خانواده، خرید، کار و محیط اطراف را به خوبی درک نماید و در موقعیت های ساده و معمول منظور خود را بیان نماید .

سطح میانی ( Mittelstufe )

متقاضی این سطح می تواند بعد از این دوره آموزشی در صورت به کارگیری زبان استاندارد و گفتگو در مورد مسائل آشنا ، نکات اصلی را فهمیده و در اکثر موضوعاتی که در سفر به کشور آلمان با آن برخورد می نماید ، از پس مشکلات خود برآمده و همینطور توانایی آن را خواهد داشت تا با استفاده از جملات ساده و پیوسته در رابطه با موارد آشنا و مورد علاقه خود ، صحبت نماید.

در این سطح متقاضی می تواند نکات اصلی متون دشوار در مورد مطالب مشخص را درک نماید و در رشته تخصصی خود بحث های تخصصی را پیگیری نماید. به عنوان مثال می تواند در یک کلاس درس به زبان آلمانی شرکت کند و متوجه گفت و گو ها شود. همچنین متقاضی توانایی آن را خواهد داشت تا بدون آمادگی قبلی، روان و پیوسته صحبت نماید . به گونه ای که یک گفتگوی عادی با فردی که زبان مادریش است، بدون هیچ مسئله ای برای هر دو طرف به راحتی امکان پذیر باشد.

دوره پیشرفته ( Oberstufe )

در این سطح متقاضی می تواند متون طولانی شامل بخش بزرگی از واژه های سطح بالا را درک نموده و مواردی را که به اختصار مورد اشاره واقع شده اند را درک نماید. همچنین داوطلب می تواند بدون هیچ گونه آمادگی ، روان صحبت نماید بدون اینکه در جستجوی معنی لغتی بگردد.

در این سطح از دوره زبان آلمانی متقاضی آنچه را می خواند یا می شنود بدون هیچگونه مشکلی متوجه می شود. همچنین می تواند اطلاعات کتبی یا شفاهی از منابع مختلف را جمع بندی کرده و در این مورد دلایل یا توضیحات مربوطه را پیوسته بیان نماید.

آزمون های زبان آلمانی برای ورود ممستقیم به دانشگاه

تست داف (Test-DaF) آزمون

به صورت متمرکز در مرکز انستیتو تست داف واقع در شهر هاگن آلمان طراحی و تصحیح می گردد و در 80 کشور جهان بطور هم زمان در مراکز رسمی و مجاز برای این آزمون برگذار می گردد. تمامی شرکت کنندگان در این آزمون به سؤالات یکسان پاسخ می دهند که این پاسخها توسط افراد دوره دیده مورد ارزشیابی و تصحیح قرار می گیرد.

سطح ها و نمرات تست داف

 • سطح تست داف 5 (TDN 5) (بهترین نمره)
 • سطح تست داف 4 (TDN 4) ( نمره مورد قبول)
 • سطح تست داف 3 (TDN 3) ( کمترین نمره )

از 4 مهارت تشکیل شده هر مهارت 5 نمره دارد و شما باید در تمامی بخش ها نمره 4 از 5 را برای ورود مستقیم دانشگاه دریافت کنید.

 • در ایران برگزار میشود
 • در بعضی مراکز آموزش عالی آلمان و برخی رشته های خاص کسب سطوحی پایین تر از تست داف 4 (TDN 4) نیز برای ورود به دانشگاه کافی می باشد.

DSH

Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang

نمرات قسمت های درک مطلب و شنیدار و نوشتار باهم جمع میشوند و باید حداقل 67% امتیاز این بخش را بگیرید  برای ورود مستقیم به دانشگاه.

 • گر نمره‌تان بین 100% تا 83% بشود، DSH 3
 •  اگر نمره‌تان بین 83% تا 67% بشود، DSH 2
 • اگر نمره‌تان بین 67% تا 57% بشود، DSH 1

در این امتحان، چهار مهارت زیر سنجیده می‌شوند:

 1.  مهارت شنیداری: Hörverstehen
 2. مهارت نوشتن: Textproduktion
 3.  مهارت درک مطلب: Leseverstehen
 4.  مهارت گفتاری: Mündliche Prüfung
 • در ایران برگزار نمیشود
 • برای پذیرفته شدن در اکثر رشته‌های ، داشتن   DSH 2  کاملا کفایت می‌کند

 C1 Telc Hochschule آزمون تلک

از 4 مهارت تشکیل شده همانند  ازمون   د اس ها  نمرات باهم حمع و نمره بخش گفتار مجزا هست.

تشکیل شده از بخش های

Scriftliche Prüfung   

 1. Leseverstehen ?
 2. Sprachbausteine ?
 3. Hörverstehen ?
 4. Schriftlicher Ausdruck ?

  Mündliche Prüfung

حداقل نمره قبولی

برای قبولی در هر بخش باید نمره حد نصاب رو بیارید، یعنی در قسمت Scriftliche Prüfung میباست از ۱۶۶ امتیاز که جمع ۴ بخش هست حداقل ۹۹ امتیاز رو بیارید تا پاس بشود و در قسمت Mündliche Prüfung هم میبایست از ۴۸ امتیاز ممکن ۲۹ امتیاز رو بیارید تا قبول بشید. هر دو امتحان در یک روز برگزار میشود و مستقل از هم هستند

برگزاری آزمون ها

موسسات گوته، تلک، و او کا اف , در ایران این امتحانات را برگزار میکنند.

وبسایت موسسه گوته تهران

وبسایت موسسه انجل شیراز  ÖSD

وبسایت موسسه  او.کا.اف OKf اتریش در تهران