تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های آلمان و ایتالیا

همانطور که در قسمت تحصیلات بخش کارشناسی ارشد  ذکر کردیم تحصیل به زبان انگلیسی در آلمان و ایتالیا امکان پذیر هست تعداد قابل توجهی از دانشگاههای آلمان، رشته هایی  به زبان انگلیسی هستند یا اینکه بخش اصلی آن رشته  به زبان انگلیسی هست, ارائه می کنند . این دانشگاهها معمولا از شما مدرک آیلتس یا تافل می خواهند.  سفارت آلمان در تهران برای اعطای ویزا دانشجویی یا دکترا یا فرصت مطالعاتی از شما مدرک زبانی را  می خواهد که دانشگاه یا استاد تقاضا کرده باشد. در نتیجه اگه دانشگاه مدرک زبان آلمانی نخواهد و رشته تحصیلی ۱۰۰% به انگیسی ارائه بشود، سفارت هم هیچ مدرک زبان آلمانی ار شما نمی خواهد.

نکات مهم:

☝️ کسانی که در دانشگاه رشته تحصیلی ایشان ادبیات زبان انگلیسی، مترجمی انگلیسی، یا TEFL بوده هم باید یکی از دو امتحان فوق را جهت پذیرش بدهند.

☝️  دکترا و فرصت مطالعاتی همیشه به زبان انگلیسی هست. مگر در مواردی خاص . کسانی که برای دکترا یا فرصت مطالعاتی به  آلمان  می آیند اگر بتوانند یک نامه از استاد یا دانشگاه بگیرند که در آن تایید کرده باشد سطح زبانشان  کافیست ، نیازی  به دادن امتحان آیلتس یا تافل ندارند. البته ممکنه مواردی باشد که حتما باید امتحان بدهید.

در باب امتحان آیلتس IELTS

امتحان آیلتس 4 بخش داره که عبارتند از speaking, reading, writing و listening. بالاترین نمره در این آزمون 9 هست. شما در هر بخش یک نمره می گیرید و نمره کل شما با محاسبه میانگین نمرات این چهار بخش حساب میشود. نمره این امتحان و هر کدوم از مهارتهایش بر پایه 0.5 هست. یعنی نمره 6.25 نداریم در این امتحان. یا 6 یا 6.5 میگیرید. از طرفی برای نمره کل یا overall ، میانگین چهار تا مهارت گرد میشود و گرد شدنش به ترتیب زیرهست :

اگر میانگین چهار نمره مثلا زیر 6.25 ولی بالای 6 باشه، نمر شما 6 میشود . ولی اگه میانگین چهار نمره شما شده 6.25 یا بالاتر، اونوقت گرد کردن به سمت بالا میشود و نمره نهایی شما 6.5 میشود.

⭕️ در ایران موسسات زیادی هستن که این آزمون رو برگزار می کنند و هر موسسه معمولا ماهی دو بار این آزمون رو برگزار می کند. جواب هم معمولا بعد از 14 روز می اید. کلا شایعه در باب موسسات زیاده و خیلی ها توصیه میکنند که بهتره بروید خارج از کشور امتحان بدید. ولی اینها همه شایعه هست. در هر صورت نمره ای که می گیرند، یا همون نمره واقعی خودتان هست یا اینکه ممکنه در یک یا دو مهارت نیم نمره کمتر و یا حتی بیشتر بشوید که چیز مهمی نیست.

⭕️ خیلی مهمه که به شایعاتی که توسط موسسات به اصلاح آموزش آیلتس پخش میشود توجه نکنید. از طرفی به امتحان های mock هم اعتماد نکنید. صرفا این امتحان و اگه دوست دارین برای آشنایی با نحوه برگزاری آزمون بدهید. نمره امتحان mock نشان دهنده هیچ چیزی نیست. چون شرایط امتحان و همینطور سوالات امتحان، و همچنین نحوه نمره دهی در آزمون آیلتس می تواند خیلی متفاوت باشد. بعضی از افراد بودند در امتحان mock نمره بالایی می گرفتند، ولی در امتحان اصلی نمرشان  1.5 تا 2 نمره کمتر شد. دلیلش این عست که خیلی وقت ها  موسسات برای نگه داشتن شما، به شما این حس رو می دهند که وضعیت سطح زبان شما  خوب هست  ولی خب حقیقت چیز دیگریست. به هر حال اگه واقعا تلاش کرده باشید و خوب کار کرده باشید، نمره مد نظرتان می توانید به راحتی بگیرید.

⭕️ نمره های مد نظر دانشگاهها برای امتحان آیلتس:

6 / 6.5/  7
توجه کنین که این نمره ها نمره کل هست و قرار نیست در تک تک مهارتها این نمره رو بیاورید.

⭕️ اعتبار مدرک این آزمون از زمان آزمون 2 سال هست. این موضوع در زمان گرفتن پذیرش و همچنین برای مصاحبه سفارت مهمه . یعنی برای این دو کار باید مدرکتان معتبر باشد. ولی بعد از گرفتن پذیرش و گذروندن مصاحبه ویزا، موقع ثبت نام در دانشگاه، می تونید از همان مدرک استفاده کنید حتی اگه کمی از اعتبارش گذشته باشد.

⭕️ اگر به ددلاین دانشگاه نزدیک می شوبد و مدرک زبان ندارید با مکاتبه می توانید از دانشگاه مهلت بگیرید. اکثرا همکاری می کنند. ولی برای مصاحبه سفارت باید مدرک را داشته باشید.

روش ثبت نام امتحان

✅از طریق  این لینک  می توانید سایت مراکز برگزار کننده آزمون آیلتس را پیدا کنید:

بعد از ورود به سایت هر موسسه یک پروفایل برای خودتان درست کنید تا بتوانید برای آزمون ثبت نام کنید. با گشتن در سایت می توانید از تاریخ امتحان های آینده و سایر اطلاعات مربوطه مثل قیمت یا مکان آزمون مطلع بشوید.

 در باب امتحان TOEFL

تافل هم مثل آیلتس چهار بخش Listening , Reading, Writing و Speaking رو داره. اما دو فرق اساسی بین این دو آزمون وجود دارد. امتحان تافل تماماً توسط یک کامپیوتر انجام می شود و خبری از کاغذ نیست. بطور مثال در بخش writing شما تمامی متن خودتون رو با کیبورد تایپ میکنید و همینطور در بخش speaking صدای شما توسط کامپیوتر ضبط میشه تا بعدا یک rater یا ممتحن اون رو بررسی کنه و نمره بده. در تافل برای هر کدوم از بخش ها ۳۰ نمره در نظر گرفته شده که در مجموع نمره ای بین ۰ تا ۱۲۰ بدست میاد. آزمون تافل به مراتب طولانی تر از آیلتسه. ۲۰۰ تا ۲۳۰ دقیقه در مقایسه با آزمون آیلتس که بین ۱۷۱ تا ۱۷۴ دقیقه طول میکشه