درباب تحصیل در آلمان

مرکز خدمات دانشجویی آلمان، وزارت آموزش و پژوهش آلمان (BMBF) و مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان (DZHW)  در برلین گزارش ویژه‌ای را در مورد وضع اجتماعی و اقتصادی دانشجویان خارجی که درآمان تحصیل میکنند ,  ارائه دادند.

بر اساس تحقیق مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان ۶۱ درصد از دانشجویان خارجی   تحصیل در آلمان را به درس خواندن در کشورهای دیگر ترجیح می‌دهند. چهار سال پیش (۲۰۰۹) فقط برای ۴۷ درصد دانشجویان خارجی آلمان انتخاب اول بوده است.

۹۸۵ دانشجوی خارجی از ۱۷۲ دانشگاه آلمان در این تحقیق شرکت داشته و به سوالات پرسش‌نامه ‌پاسخ داده‌اند. ۱۸ نفر از این دانشجویان ایرانی بوده‌اند.

درآمد خارجی‌ها کمتر هست ؟

طبق آمارها متوسط درآمد ماهانه دانشجویان خارجی در آلمان ۷۴۹ یورو است. ۵۳ درصد دانشجویان از طرف  خانواده ‌خود حمایت مالی میشوند . ۵۲ درصد کار می‌کنند و ۲۳ درصد بورس تحصیلی دریافت می‌کنند. دانشجویان خارجی در مقایسه با همکلاس‌های آلمانی خود ماهانه ۱۱۵ یورو کمتر در اختیار دارند.

یکی از یافته‌های قابل توجه این تحقیق این است که هر چه کشور زادگاه دانشجویان ثروتمندتر باشد٬ تعداد دانشجویانی که بورس تحصیلی (چه دولتی و چه غیر دولتی) دریافت می‌کنند بیشتر است. ایران در این تحقیق به عنوان کشوری با در‌آمد متوسط رو به بالا به شمار می‌آید. ۲۰ درصد از دانشجویان اهل کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا بورس می‌گیرند.

مشکلات دانشجویان خارجی

حدود ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان دوست شدن با دانشجویان آلمانی را “خیلی سخت” می‌دانند. مسائل مهم دیگر سردرآوردن از سیستم اداری آلمان و همچنین تامین مخارج زندگی است. بزرگ‌ترین مشکلی که دانشجویان خارجی از آن نام برده‌اند پیدا کردن خانه است؛ مشکلی که ۴۲ درصد از آن‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

از این لحاظ وضع آن‌ها با وضع دانشجویان آلمانی فرق چندانی ندارد. در دسامبر سال ۲۰۱۳ رئیس مرکز خدماتی دانشجویان٬ “دیتر تیمرمان”٬ خواهان ساخت مسکن با قیمت مناسب برای ۴۵هزار دانشجوی دیگر در این کشور شد. وی می‌گوید: «تعداد دانشجویان در چند سال گذشته به سرعت رو به افزایش بوده است.»

طبق اسناد اداره سراسری آمار آلمان در سال ۲۰۰۹ حدود ۲ میلیون دانشجو در دانشگاه‌های این کشور نام‌ نویسی کردهبودند. تا به امروز تعداد دانشجویان به حدود ۲ میلیون و نیم رسیده است. حدود ۲۷۰هزار یا به عبارتی دیگر ۱۱ درصد از این دانشجویان خارجی‌اند٬ که ۴هزار نفر از آن‌ها ایرانی هستند.

نفع آلمان در حضور دانشجویان غیرآلمانی است

“یوهانا وانکا”٬ وزیر آموزش آلمان می‌گوید: «دانشجویان خارجی از هر لحاظ باعث اغنای دانشگاه‌ها و تمام کشور ما شده‌اند.»

دانشجویان آسیایی (۳۱ درصد) و آمریکایی (شمالی و جنوبی ۱۱ درصد) از مهمترین گروه‌های شرکت‌کننده در این تحقیق بودند. ۴۹ درصد دیگری که از سایر کشورهای اروپایی به آلمان می‌آیند در این تحقیق به شمار نیامده‌اند.