همه چیز راجع به تحصیل در ایتالیا

چرا تحصیل در ایتالیا

1-هزینه ی بسیار مناسب تحصیل و زندگی در ایتالیا

شما در ایتالیا با توجه به درآمد سرپرست خانواده شهریه پرداخت خواهید کرد!

بر پایه قانون  بر نظام آموزشی ایتالیا شهریه دانشجویان داخلی و خارجی که در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا در حال تحصیل هستند، با توجه به میزان درآمد سالانه سرپرست تعیین می‌شود

این قانون بسیار کارآمد سبب شده است هزینه تحصیل درایتالیا (شهریه دانشگاه) سالانه بین 500 تا 3800 یورو باشد که البته با استفاده از بورسیه‌های استانی می‌توان این مبلغ را به صفر رساند

هزینه زندگی در ایتالیا نیز با توجه به شهر محل اقامت و سبک زندگی شما می‌تواند ماهانه بین 400 تا 1000 یورو هست . قابل ذکر است است که زندگی در ایتالیا دارای استاندارد بالایی هست ، علاوه بر آن دانشجویان امکان انجام کار به صورت پاره وقت (از سوی دانشگاه یا به صورت کاملا مستقل) را دارند.

2-بورسیه های دانشگاهی و استانی

اکثر دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع مختلف تحصیلی بورسیه‌های متفاوتی به دانشجویان بین‌اللملی اعطا می‌کنند که بسته به دانشگاه، مقطع تحصیلی، رزومه و توانایی دانشجو می‌تواند مبلغی معادل 450 تا 1500 یورو به صورت ماهانه باشد.

علاوه بر آن بورسیه‌های دیگری نیز به دانشجویان بین‌اللملی اعطا می‌شود که در سالهای اخیر توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در ایتالیا را به خود جلب کرده است. به عنوان مثال می‌توان به بورسیه استانی دانشگاه‌های ایتالیا اشاره کرد که بدون در نظر گرفتن رزومه و معدل و فقط با توجه به درآمد سالیانه سرپرست به دانشجویان اعطا می شود.

مبلغ بورسیه استانی در ایتالیا بین 7000 تا 10000 یورو است که به دلیل ارزش پایین ریال نسبت به یورو، احتمال دریافت این بورسیه برای متقاضیان ایرانی بسیار بالا است. لازم به ذکر است که از مبلغ مذکور شهریه ی سالانه ی دانشگاه که حدود500 تا 3800 یورو میباشد کم میشود.

3-رتبه ی علمی بالای دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا از رتبه و اعتبار بسیار بالایی در بین سایر کشور های اروپایی در جهان بهره‌مند هستند!

استفاده از بروزترین امکانات آموزشی، اساتید مجرب، رشد علمی بر پایه دانش روز، فعالیتهای آموزشی و پژوهشی، همکاری مستمر با دانشگاه‌های اروپایی، توسعه پایدار، ارائه خدمات شغلی، بیمه درمانی، امکانات ورزشی و تفریحی و … همه و همه باعث شده‌اند که دانشگاه‌های ایتالیا بر اساس سیستم رتبه‌بندی نشریات معتبر جهان رتبه های بالایی را کسب کنند.

4- تحصیل به زبان انگلیسی

اکثر رشته‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند!

امروزه با گستردگی زبان انگلیسی به عنوان یکی از زبانهای رسمی و بین‌المللی و همچنین تقاضای بسیار زیاد تحصیل در مقاطع بالاتر در کشورهای انگلیسی زبان مثل آمریکا و کانادا، توجه متقاضیان به سمت کشورهای توسعه‌یافته اروپایی که تنوع رشته‌های دانشگاهی به زبان انگلیسی در آنها بالاست بیش از پیش جلب شده است.

خوشبختانه اکثر رشته‌های تحصیلی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین رشته‌های پزشکی در دانشگاه‌های ایتالیا به زبان انگلیسی هم ارائه می‌شوند که این موضوع ایتالیا را تبدیل به یکی از مناسب‌ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی نموده است.

علاوه بر آن اکثر رشته‌ها در مقطع کارشناسی به صورت دو زبانه (ایتالیایی-انگلیسی) ارائه می‌شوند و این فرصت را برای دانشجو مهیا می‌کنند تا در طول تحصیل با زبان دوم نیز آشنایی پیدا کنند.

5- دوره های تحصیلی مشترک با دانشگاه های ممتاز جهان

دانشگاه‌های ایتالیا دوره‌های مشترک تحصیلی با دانشگاه‌های ممتاز اروپا، کانادا و آمریکا دارند!

به دلیل اعتبار و قدمت بالای دانشگاه‌های ایتالیا، همواره تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا به صورت مشترک با دانشگاه‌های برتر دنیا برگزار شده و خواهد شد.

تحصیل در این دوره‌ها به طور هم‌زمان علاوه بر تجربه زندگی و تحصیل در دو کشور، موجب می‌شود که دانشجو از دو دانشگاه یا حتی بیشتر، مدارک پایان دوره دریافت نماید که به منزله تحصیل در آن مراکز بوده است.

6-کیفیت و شاخص های بالای زندگی

کشور ایتالیا دارای استانداردهای بالایی در زمینه زندگی و سلامت دارد!

کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استانداردهای بالایی در زمینه‌های مختلف از جمله بهداشت و درمان، رفاه و خدمات اجتماعی، پوششهای بیمه‌ای و … می‌باشد.

ایتالیا رتبه‌ای بالاتر از سطح متوسط از لحاظ میزان ​​درآمد و ثروت، توازن بین کار و زندگی، ارتباطات اجتماعی و وضعیت سلامت دارد و امید به زندگی در ایتالیا 83 سال است که 3 سال بالاتر از میانگین جهانی است. بیهوده نیست که ایتالیا از نظر رفاه و توسعه یافتگی در زمره ۸ کشور برتر دنیا به حساب می‌آید.

اقامت در ایتالیا برای مهاجران یک زندگی با فرهنگ و تاریخچه‌ای غنی را به همراه دارد. کشور ایتالیا با کلیساها، بناهای تاریخی، موزه‌ها و آثار هنری معروف در دنیا شناخته شده است و مکانی جذاب برای زندگی، تحصیل و کار است.

مراحل 

اگر قصد پذیرش در دانشگاه‌های ایتالیا را دارید، بهتر است در کل از نحوه پذیرش و قوانین یا قواعد قبل یا بعد از آن داشته باشید.

قبل از پذیرش

1 – شرایط لازم

صرفا فارغ التحصیلان و سال آخریها می توانند درخواست پذیرش نمایند.

حداقل مدرک مورد نیاز برای درخواست اخذ پذیرش پیش دانشگاهی و یا فوق دیپلم می باشد.

داشتن مدرک زبان انگلیسی در زمان اپلای تنها برای اکثر دانشگاه ها اجباریست.

شرط معدل تنها برای دانشگاه پلی تکنیک میلان وجود دارد (حداقل 14.5 از 20)

2- ترجمه مدارک

اگر شما متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی هستید، می بایست مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی ترجمه نمایید.
متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می بایست اصل دانشنامه و یا دانشنامه موقت را به همراه اصل ریزنمرات و یا کارنامه خود را به زبان انگلیسی و یا ایتالیایی ترجمه نمایند.
در صورتی که هنوز فارغ التحصیل نشده اید می توانید گواهی اشتغال به تحصیل به همراه کارنامه خود را ترجمه نمایید. متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا نیز علاوه بر مدارک ذکر شده می بایست مدارک مربوط به مقطع کارشناسی ارشد را نیز ترجمه نمایند.
اگر در دو مقطع کاردانی و کارشناسی تحصیل کرده اید مدارک مربوطه به هر دو مقطع می بایست ترجمه شوند.

در صورت نداشتن پاسپورت ترجمه شناسنامه الزامی است.

3- انتخاب رشته و دانشگاه

امکان تغییر رشته در تمامی مقاطع امکان پذیر می باشد ولی خط کشی دقیقی وجود ندارد.

برای انتخاب درست دانشگاه و رشته می توانید از مشاوره تخصصی تیم ما بهرمند شوید.

4- مدت زمان انجام پروسه

به طور معمول و متوسط آماده کردن مدارک بسته به پشتکار و جدیت خود متقاضیان بین 5روز تا 2هفته متغییر می باشد.
کلیه کارهای اخذ پذیرش از ابتدا تا روزی که نتیجه پذیرش شما مشخص می شود بسته به دانشگاه می تواند بین 15روز تا 65روز متغییر باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *