تمام افرادی که به آلمان می آیند یکی از کار های ضروری که باید انجام بدهند بازکردن حساب بانکی هست چرا که حمل مبالغی چند هزار یورو که با خود به آلمان آورده اند کاریست خطرناک و همچنین امکان جا گذاشتن اون درجایی هم هست پس بهترین راه حل نگه داری آن توسط بانک هست.

در این مطلب سعی شده در حد امکان درباره‌ی حساب‌های بانکی در آلمان ?? و باز کردن حساب، به برخی از بانک‌ها و موسسات مالی معروف اشاره کنیم :

✔️ ضمناً این حساب ها برای کاربرد های معمولی هستند نه برای بیزنس یا افراد کار فرما؛ تنها برای افراد کارمند یا افرادی که دانشجو هستند.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب

اولین چیزی که برای افتتاح حساب برای بانک های آلمان نیاز داریدگرفتن وقت از بانک برای افتتاح حساب هست. برای گرفتن وقت از دوراه میتوانید اقدام کنید

  • گرفتن وقت از طریق تماس تلفنی به بانک مورد نظر
  • گرفتن وقت از طریق مراجع حضوری به شعبه بانک

بعد از گرفتن وقت مدارکی را جهت افتتاح حساب باید با خود ببرید نظیر

  •  مدارک شناسایی داشتن
  • برگه Meldebescheinigung  از اداره شهرداری محل سکونت شما.

( برای اطلاعات بیشتر برای نحوه چگونگی گرفتن این برگه به اداره مهاجرت نگاهی بیندازید)

انواع حساب بانکی

Girokonto

حساب بانکی اصلی که شما در آلمان به آن نیاز داریدجیرو کنتو نام دارد و درواقع همان حساب جاری است. در اروپا سود بانکها صفر است (بجز برخی موارد خاص و به تعداد خیلی اندک) یعنی به پول شما در حساب سودی تعلق نمیگیرد.
داشتن حساب نزد یک بانک در آلمان اِجتناب‌ناپذیر است!

  • یک حساب عادی را حساب جاری („Girokonto“) می‌نامند. از این طریق می‌توان به حساب شما پول انتقال داد یا برای دوستان و بستگان پول فرستاد. علاوه بر این می‌توانید از دستگاه‌هایِ خودپرداز (Geldautomaten)، پولِ نقد از حساب خود برداشت کنید.

برای این منظور بانک شما یک کارتِ بانکی الکترونیک („EC-Karte“) برای شما صادر می‌کند. همچنین شما می‌توانید با استفاده از کارت بانکیِ الکترونیک (EC-Karte) پرداخت‌های خود را در فروشگاه‌ها و رستوران‌ها انجام دهید.

  •  جیروکارت (Girocard) بطور خلاصه همون EC-karte یا Geldkarte یا Maestro (نه Master) می باشد.

 Sperrkonto

این حساب مخصوص افرادیست که در برخی از شهر های آلمان برای تمدید اقامت دانشجویی خود بایستی یک حساب بلاک شده در بانک افتتاح کنند و بانک هرماه مبلغی را (حدودا 853) به حساب جاری شما در همان بانک انتقال میدهد.

این حساب برخلاف حساب جاری کارت بانکی ندارد و تنها دفترچه حساب به شما داده میشود

  •  بانک از شما جهت باز کردن  این حساب  برای  بلاک کردن پول  بین ۵۰ تا ۱۵۰ یورو کارمزد دریافت میکند.

کارت های اعتباری بین المللی

 کارت‌های اعتباری(Master & Visa Kart)

بیشتر دوحالت دارند، پیش‌پرداخت و پس‌پرداخت. پیش‌پرداخت یعنی آن کارت از پولی که در حساب بانکی شما هست برمیدارد و پس‌پرداخت هم یعنی اعتبار، یعنی بعداً از طرف موسسه بانکی/مالی برای شما صورتحساب خواهد آمد و شما پرداخت میکنید.

تقریباً همه بانکها سرویسی دارن که به آن Overdraft گفته میشود. یعنی طی یک توافق با بانک، شما میتونین تا یک حدی مشخص اگر در حسابتان پول نباشد، برداشت کنید. که بسته به هربانکی شرایط و سود و مدت زمان بازپرداخت خاص مختص به خود را دارند.

در انتها بانک هایی که میتوانید در آنها حساب باز کنید.

   Sparkasse    Volksbank    Postbank

توجه داشته باشید

به دلیل تحریم های آمریکا به عنوان ایرانی با پاسپورت شهورند ایران نمی توانید در دو بانک به نام های Deutsche Bank , Commerz Bank  حساب بازکنید