به طورکلى در انواع مراکز آموزشی و مقاطع تحصیلی در آلمان میتوان تحصیل کرد که نگاهی می اندازیم به این مراکز و مقاطع تحصیلی که در آنها ارایه میشود.

دانشگاه

یکی از مراکز آموزشی در آلمان دانشگاه هست. دانشگاه معمولاً محلى است براى فراگیرى روش هاى علمى و دانش نظرى. به عنوان رشته هاى معمولِ (کلاسیک) دانشگاهى، مى توان از رشته هایى مانند پزشکى، حقوق، علوم انسانى، علوم طبیعى و اقتصادى و تربیت معلّم نام برد.دانشگاه مکانى براى آموزش و تحقیقات بنیادى و کاربردى است. دانشجویان دانشگاه ها آزادند تا برنامه ى درسى خود در هر نیمسال تحصیلى را شخصاً انتخاب کنند و حتّى استادان خود را طبق قوانین موجود آزادانه برگزینند.

مدت تحصیل: 3 تا 7 سال

مدرک هاى پایانى معمول (رایج):

  • کارشناسى
  • کارشناسى ارشد
  • دکتری

(Fachhochschule , Hochschule ) دانشگاه هاى آموزش عالى حرفه اى

دانشگاه هاى آموزش عالى حرفه اى

یکی دیگر از مراکز آموزشی که شخص در کنار آموزش دانشگاهى (آکادمیک) به آموزش حرفه اى علاقه دارد و تجربه ى عملى در دوران تحصیل برایش مهم تر از دانش محض به تنهایى است، بهتر است که در مراکز آموزش عالى حرفه اى(Fachhochschule ) آلمان تحصیل کند. محتواى درسى در رشته هاى این گونه مراکز آموزش عالى، به تناسب نیازهاىحرفه اى تعیین شده اند. برخلاف دانشگاه هاى آلمان، برنامه ى درسى در این گونه مراکز از پیش تعیین شده است. ازویژگى هاى این مراکز موارد زیر مى باشند:

1 برنامه منسجم درسى از آغاز تا پایان تحصیل و تدوین محتواى درسى رشته هاى گوناگون به تناسب نیازهاى حرفه ها

2 دوره ى تحصیل کوتاه تر در مقایسه با دانشگاه

3 کاربردى ­ تحقیقات با توجه به نیاز درزمینه

دانش آموختگان این مراکز بعد از پایان تحصیل، شانس خوبى براى یافتن شغلى در رشته ى خود دارند و از این بابت نگرانی برای پیدا نکردن شغل مناسب در مقایسه با  فارق التحصیلان دانشگاه وجود ندارد.

مدت تحصیل: 3 تا 4 سال

مدرک هاى پایانى معمول (رایج):

  • کارشناسى
  • کارشناسى ارشد

دانشگاه های هنر و موسیقی ( Musik und Kunst Universität)

دانشگاه هاى هنر، موسیقى و فیلم

یکی دیگر از مراکز آموزشی این مراکز هستند که رشته هاى مختلفى ازجمله هنرهاى تجسمى، طراحى صنعتى و مد، گرافیک و موسیقى را ارائه مى دهند.در این دانشگاه ها براى رسانه هاى مدرن علاقه مندان براى کارگردانى، فیلم بردارى و تهیه کنندگان فیلم آموزش مىبینند. شرط پذیرفته شدن در دانشگاه در رشته هاى هنرى استعداد و توانایى هنرى بالاست که شما مى بایست در

زمان برگزارى مصاحبه و آزمون تعیین سطح به اثبات برسانید. براى دانشگاه هاى مختلف بسته به نوع رشته شروط متفاوتى وجود دارد.

مدت تحصیل: 4 تا 5 سال.

مدرک هاى پایانى رایج (معمول):

  • کارشناسى
  • کارشناسى ارشد

مقاطع تحصیلی

مقاطع تحصیلى

در سال هاى اخیر مقاطع تحصیلى در آلمان به طبع برنامه بلونیا تغییرات اساسى را تجربه کرده اند به نحو که دو مقطع تحصیلى لیسانس (Bachelor) و فوق لیسانس (Master) به ترتیب جایگزین مقاطع سنتى دیپلم (Diplom ) Magister  شدند مدرک دیپلم بیشتر در خصوص رشته هاى تحصیلى در حوزه هاى علوم اقتصادى، طبیعى  و مهندسى بود و مدرک ماگیستر براى رشته هاى تحصیلى علوم انسانى .

مقاطع مختلف تحصیلی

اولین مدرک ممکن و دانشگاهى به شمار مى رود. لیسانس شامل 6 تا 7 ترم مى شود. (Bachelor) مدرک لیسانس اطلاعات اساسى و پایه اى را به دانشجویان ارائه مى دهند. پس از فارغ التحصیلى شما مى توانید وارد بازار کارشوید و یا تلاش خود را براى کسب مقاطع بالاتر تحصیلات تکمیلى ادامه دهید. ( اطلاعات تکمیلی درباره  کالج و پذیرش لیسانس)

این مدرک که دومین مدرک تحصیلى موجود در آلمان است مى تواند به طور اختیارى به دنبال کارشناسى و به عنوان فوق لیسانس بیاید.در طول 3 تا 4 ترم دانش فراگرفته شده در مقطع کارشناسى عمیق تر مى شود.غالباً رشته هاى ارائه داده شده در این دوره به صورت تخصصى تر نسبت به دوره کارشناسى است و از حالت عمومى رشته خارج مى شود.( اطلاعات تکمیلی در باره  پذیرش کارشناسی ارشد )

مدرک دکترى بعد از یک مدرک کارشناسى ارشد حاصل مى شود.این مقطع به طورمعمول 3 تا 5 سال طول مى شود.در

در خصوص یک موضوع کاملاً مشخص موردبحث واقع مى شود که این رابطه یک کار تحقیقاتى هست ( اطلاعات تکمیلی درباره پذیرش دکتری )