بعد از سرزدن به قسمت مراکزآموزشی و مقاطع تحصیلی  شاید شما  که علاقه مند به تحصیل در ??آلمان هستید  هنوز تفاوت دانشگاه با هخشوله یا Hochschule و Universität را نمی‌دانید و اینکه کدام را برای تحصیل انتخاب کنید و الزاما فرق بین این دو در چیست .

در این جا سعی شده تا به این سوال پاسخ جامع و خوبی بدهیم.

تفاوت های بنیادی :

  • دانشگاه ها به سبب تنوع رشته از Hochschule ها بهتر اند و رشته های بیشتری رو دارا هستند.
  • معمولا دانشجویان Hochschule ها تنها در صورتی می تواتنند دکتری بخوانند که دکترا در هوخشوله ارائه بشود , اما تمام Universität  ها دکترا ارائه میدهند. اما هخشوله ها با یک سری دانشگاه ها قرارداد همکاری دارند . اگه هیچکدام از این دو شرط برقرار نباشه دکترا خواندن تقریبا در اونی میسز هست.
    اما اگه شروط برقرار باشد، شانس دکترا گرفتن برای هخشوله ها  هم وجود دارد. و از آن جایی که قرار داد دارند بین دانشگاه ها میتوانید آن جا دکتری بگیرید.
  • چون درس های پیشرفته مهندسی معمولا در هخشوله ها تدرس نمی‌شوند ، پذیرش دکترا برای خارج از آلمان هم خیلی سخت میشود ولی غیرممکن نیست. البته در حال عوض کردن روند هستند و اکثر هخشوله ها یا با دانشگاههای زیادی همکاری می کنند یا اینکه خودشات دکترا ارائه می دهنذ. در کل با داشتن مدرک Hochschule چه در مقطع Bachelor چه در مقطع Master میتوانید در مقطع بالاتر در  Universität تحصیل کنید و جای هیچ نگرانی نداره.

?اشتباه رایج:

«اینکه درس ها در هخشوله اکثرا عملی هستند»

عملی بودن درس ها به رشته تحصیلی شما خیلی بستگی دارد. اینکه رشته شما  آزمایشگاه داشته باشد یا خیر ، کارگاه داشته باشد یا خیر، خیلی زیاد به رشته شما و به دانشگاه یا هخشوله ایی که درس می خوانید دارد نه به هخشوله یا دانشگاه بودن موسسه آموزشی .

↙️  ممکن هست در دانشگاه باشید و کلی دروس عملی هم داشته باشید و یا در هخشوله باشید و زیاد دروس عملی نداشته باشید.

↙️ از طرفی واژه “عملی” بد تعریف شده. باید بگیم درس های “کاربردی” . چون اکثر درس ها در Hochschule تئوری هستند و از این نظر با دانشگاه زیاد فرقی ندارند. در واقع فرق دانشگاه و هخشوله در اینجاست که مثلا برای ارشد رشته های مهندسی در دانشگاه درس هایی مثل ریاضی مهندسی پیشرفته، سیالات پیشرفته می‌خوانند که نه تنها تئوری هستند، بلکه زیاد هم کاربردی نیستند. ولی در ‌ Hochschule موضوع های تئوری ولی کاربردی تر مرتبط با رشته درس داده می‌شوند، ولی خود کلاس ها تئوریه و فرقی با دانشگاه ندارند. بعضی از دروس هم آزمایشگاه دارند که در دانشگاه هم این آزمایشگاه ها و دروس برگزار می‌شود.

مدت زمان تحصیل

? این نکته هم قابل توجه هست که کارشناسی در Universität و در Hochschule تفاوتی اکثرا با هم ندارند. مگر در مواردی خاص.

زمان تحصیل برای ارشد معمولا 3 ترم تا 4 ترم و برای لیسانس  6 تا 7 ترم هست. بعضی Hochschule
ها یک ترم رو به پراکتیکوم (Praktikumیا اینترنشیپ اختصاص می دهند. ولی هم هخشوله ها و هم دانشگاهها ترم آخر رو معمولا به تز (پایان نامه) اختصاص میدهند.

چنانچه از دانش زبان آلمانی برخوردار هستید میتوانید از توضیحات این وبسایت هم استفاده کنید.