هامبورگ

دومین شهر بزرگ در آلمان شهر هامبورگ هست  و یکی از 16 ایالت جمهوری فدرال کشور آلمان می باشد. قبل از تشکیل دولت مدرن آلمان، هامبورگ برای قرن ها به صورت کاملاً آزاد و مستقل توسط قدرت های منطقه ای به عنوان مرکز تجارت در دریای شمال اداره می شد.با اینکه بیش از 100 کیلومتر پایین تر از دریای شمال و در جوار رودخانه البه واقع شده اما مانعی برای تبدیل شدن هامبورگ به یکی از بنادر مهم در اروپا نبوده است.

با در نظر گرفتن علاقه ای تاریخی آلمانی ها در حفظ چیزی فراتر از تنها یک نام باستانی، هامبورگ به سرعت در حال رشد برای تبدیل شدن به یکی از شهر های مرفه نشین آلمان می باشد. هامبورگ امروزه میزبان تقریبا 1.8 میلیون نفر جمعیت و علاوه بر آن یک مرکز دسترسی شهری برای بسیاری از شهرستان ها و شهرهای کوچک در اطراف خود می باشد.

ویژگی های شهر هامبورگ

هامبورگ شهری است که نوع محل قرار گیری رودخانه های آن اجازه می دهد تا بتواند با آمستردام یا ونیز بر سر تعداد کانال ها رقابت کند، که بسیاری از آن ها در واقع رودخانه هایی کوچک هستند. هامبورگ دارای پل های زیادی (بیش از 2300) می باشد که از آمستردام، ونیز و لندن نیز بیشتر است.

بندرگاه بین المللی هامبورگ که این شهر را به مرکز تجارت و دروازه ای به اروپا تبدیل کرده است، بیش از هزاران سال گذشته تاسیس شد. بیش از 250000 نفر از 185 ملیت مختلف، مشغول به کار و زندگی در هامبورگ هستند و این شهر را به یک مکان بین المللی تبدیل کرده اند. فرهنگ های متفاوت در رستوران ها، بازارها و فستیوال های فرهنگی که در طول سال برگزار می شوند قابل رویت هستند.

بازار بورس هامبورگ در سال ۱۵۵۸ میلادی به عنوان اولین بازار بورس آلمان و چهارمین بازار بورس اروپا آغاز به کار کرد. در آغاز قرن بیست و یکم این بورس تنها برای تجارت اعتبار و سرمایه‌گذاری ویژه‌سازی شده است.

در ده سالهٔ گذشته هامبورگ بیشترین شاخص توسعه توریست در اروپا را دارا بوده‌است. در سال ۲۰۱۵ هامبورگ یکی از یازده مقصد مورد علاقه توریست‌ها در اروپا بوده‌است، در این سال در حدود ۱۲٬۶ میلیون نفر حداقل یک شب در هامبورگ اقامت داشته‌اند. هامبورگ یکی از شهرهای آلمان است که دارای هتل‌های پنج ستاره است.

آب و هوای  شهر هامبورگ

آب و هوای هامبورگ سرد و دریایی ست. با توجه به تأثیرات غالب آب و هوای دریایی که در غرب آن قرار دارد، در فصل زمستان هوا سرد و در تابستان نسبت به مناطق شرقی کشور خنک تر است.

حمل و نقل شهر هامبورگ

سیستم حمل و نقل عمومی هامبورگ، که توسط HVV اداره می شود

  • شش خط قطار S (S-Bahn)
  • چهار خط مترو ( U-Bahn)
  • هفت خط راه آهن محلی ( R-Bahn)
  • سه خط اتوبوس های ریلی محلی (AKN )
  • خطوط اتوبوس درون شهری

 

شش خط S-Bahn در هامبورگ وجود دارد

ایستگاه های S-Bahn با “S” سبز مشخص شده و اغلب در کنار ایستگاه های راه آهن بزرگ و ایستگاه های U-Bahn قرار می گیرند و امکان انتقال مناسب را فراهم می کنند. در حالی که لوگوی S-Bahn سبز است، قطارها به رنگ سفید و قرمز هستند و توسط Deutsche Bahn بهره برداری می شوند و از لوگو DB به جای “S” استفاده می کنند. این کافیست تا با انواع مختلف قطار DB اشتباه گرفته شود، بنابراین خوب است که مطمئن شوید که شما می خواهید S-Bahn سوار شوید و نه یک قطار منطقه ای.


چهار خط U-Bahn در هامبورگ وجود دارد. همه آنها از مرکز شهر رد می شوند.

  • U1 (آبی) به شکل یک حرف V بزرگ در جنوب در Altstadt و در شمال که به دو قسمت تقسیم شده به حومه های مسکونی ختم می شود. اگر علاقه ای به بازدید از قسمت غربی دریاچه Aussenalster داشته باشید این خط مناسب شماست
  • U2 (قرمز) از شرق به شمال غربی حرکت می کند. یکی از ویژگی های این خط این است که در Messehallen (نمایشگاه) توقف می کند که به شما اجازه می دهد خود را از Jungfernstieg به راحتی به آنجا برسانید.
  • U3 (زرد) برای گردشگران بسیار کاربردی است، زیرا یک حلقه در اطراف Altstadt و Aussenalster شکل می دهد که می تواند شما را به Rathaus، بندر قدیمی در کنار HafenCity، Landungsbrücken، سنت پائولی و حتی به Stadtpark و Sternschanze برساند.
  • U4 (فیروزه ای) درشرق به موازات U2 حرکت می کند، اما در ادامه ی مسیر به سمت جنوب HafenCity گردش می کند.

اتوبوس ها عموما در طول روز تردد می کنند اما در شب، سرویس ویژه شب (Nachtbus) که مناطق دورافتاده و مرکز شهر را به هم متصل می کند. همه ی این اتوبوس ها از “Rathausmarkt“حرکت و به همان جا ختم می شوند، سپس در نزدیکی Rathaus توقف می کنند. شماره ی اتوبوس های شبانه که به راحتی قابل تشخیص هستند از 600 الی 688 می باشند.

به غیر از خطوط اتوبوس منظم روزانه و شبانه، خطوط متروبوس (Metrobus) نیز وجود دارد که مناسب برای ساعات شلوغی در مسیرهای پرطرفدار درنظر گرفته که به نحوی که جایگزین سیستم تراموا که در هامبورگ وجود ندارد شده است

در هامبورگ پیدا کردن تاکسی اصلا پیچیده نیست. حتی در مکان های نه چندان شلوغ و توریستی، تاکسی ها مرتب تردد می کنند. در بدترین حالت می توانید با یکی از شرکت های تاکسیرانی تماس بگیرید و معمولا مجبور نیستید بیش از 10 دقیقه صبر کنید. کرایه تاکسی از 2,90€ شروع و به ازای هر کیلومتر 2,20€ به آن اضافه می شود. در بسیاری از تاکسی ها می توان با کارت نقدی و / یا کارت اعتباری پرداخت کرد.