دانستنی های کلی درباره بیماری ویروس کرونا جدید (COVID-19)

کرونا ویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که ممکن است باعث بیماری در حیوانات یا انسان‌ها شوند.

این خانواده ویروس ها در میان بسیاری از گونه های مختلف حیوانات شامل شترها، گاوها، گربه ها و خفاش ها مشترک است. به ندرت ممکن است این کرونا ویروس های جانوری باعث آلودگی و عفونت در انسان ها شوند.

در انسان‌ها، بسیاری از کروناویروس‌ها برای ایجاد عفونت‌های تنفسی از قبیل سرماخوردگی و بیماری‌های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) و سندرم تنفسی حاد شدید (SARS) شناخته شده هستند.

جدیدترین کروناویروسِ کشف شده SARS-CoV-2، باعث بیماری کروناویروسیِ COVID-19 ، می‌شود. SARS-CoV-2 یک بتا کروناویروس مانند MERS-CoV و SARS-CoVاست. منشا هر سه این ویروس ها در خفاش‌ها است.

COVID-19 بیماری عفونی است که توسط کروناویروسی که اخیرا کشف شد ایجاد می‌شود. این ویروس جدید و بیماری تا پیش از شیوع در شهر ووهانِ چین در دسامبر 2019 ناشناخته بود. بسیاری از بیماران در موج شیوع COVID-19 در ووهان با بازار غذای دریایی و حیوانات زنده ارتباط دارند که نشان می دهد این یک شیوع حیوان به انسان بوده است.

پس از این تعداد درحال رشدی از بیماران، که در معرض ارتباط و تماس با بازار حیوانات زنده نبوده اند، شناسایی شده اند که نشان‌دهنده سرایت انسان به انسان این بیماری است. پس از چین 37 نقطه دیگر در دنیا نیز با این شیوع بیماری شناسایی شده اند.

شدت بیماری

دو ویروس قبلی MERS-CoV و SARS-CoV هر دو برای ایجاد بیماری شدید در انسان ها شناخته شده اند، اما درباره بیماری COVID-19 هنوز تصویر بالینی کاملی برای ما شکل نگرفته است.

تاکنون، موارد گزارش شده شامل شکل خفیف تا شدید بیماری بوده است که در مواردی به مرگ هم منجر شده است. بررسی ها درباره وضعیت بماری همچنان درحال تکمیل شدن است و اطلاعات ما درباره وضعیت به سرعت تغییر می کند.

ریسک بیماری

شیوع گسترده بیماری ویروسی در میان مردم همواره یک نگرانی بهداشت عمومی جامعه بوده است. ریسک این شیوع بستگی به عوامل مختلف دارد: چقدر این بیماری بین مردم انتشار می یابد، شدت بیماری و اقدامات پزشکی دردسترس برای کنترل تاثیر بیماری.

ویژگی هایی درباره بیماری COVID-19 مانند انتقال مداوم آن از انسان به انسان و مواردی که به مرگ منجر شده است نگران کننده است. بنابراین این بیماری تاکنون دو مورد از موارد را برای آن که به عنوان یک پاندمی یعنی همه گیری جهانی شناخته شود، دارد هرچند هنوز این موضوع توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام نشده است.

وضعیت در ایران

در کشور ما ایران، خبر اولین موارد ابتلا به بیماری کرونای جدید COVID-19 در استان قم در پایان بهمن ماه امسال منتشر شد. تاکنون موارد مثبت ابتلای این بیماری در استان های قم، تهران، مازندران، گیلان، مرکزی، همدان، اصفهان، خراسان رضوی، البرز، فارس، هرمزگان و یزد تشخیص داده شده است و به گفته سخنگوی وزارت بهداشت اکثر مبتلایان به بیماری کرونای جدید COVID-19 در کشور یا ساکن و اهل قم بوده اند و یا سابقه مسافرت به قم را داشته اند و افراد مبتلا به بیماری کرونای جدید COVID-19 در قشم و یا استانهای شمالی کشور، از قم به این استان ها سفر کرده اند.

منابع :  WHO , CDC

۱ دیدگاه برای “ویروس کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *