ویزای جاب آفر

تقریبا برای همه‌ی افراد روشن است که در سال‌های اخیر کشور آلمان یکی از مقاصد محبوب برای کسانی بوده که قصد مهاجرت داشته‌اند. مهاجرت به کشور آلمان می‌تواند از شیوه‌های مختلفی صورت پذیرد. گرقتن ویزای کاری معمولا برای بسیاری از مهاجران مطلوبیت بیشتری دارد. بسیاری از کسانی که قصد مهاجرت دارند به سنینی رسیده‌اند که تحصیل برای آن‌ها به نسبت دشوارتر از قبل شده و به علاوه مهاجرت از طریق ویزای تحصیلی و زندگی همراه با تحصیل هزینه‌بردار است. در واقع با مهاجرت کاری و دریافت ویزای کاری افراد چند مرحله برای شهروند آلمان شدن جلو می‌افتند. ویزای جاب آفر جز ویزاهای معروف و محبوبی است که افراد جهت مهاجرت کاری اخذ می‌کنند.

همانطور که پیش‌تر گفتیم، آلمان با توجه به نرخ بیکاری بسیار پایینی که دارد، کشور فرصت‌های شغلی است. بنابراین اگر قصد مهاجرت کاری به آلمان را دارید، در این مقاله با ما همراه باشید.

درباره‌ی یکی دیگر از ویزاهای پرطرفدار کاری آلمان، ویزای A17 آلمان، بیشتر بدانید.

جاب آفر Job Offer آلمان چیست؟

جاب آفر در واقع همان پیشنهاد کاری است که شما از سمت کارفرمایان آلمانی دریافت می‌کنید و به واسطه‌ی آن می‌توانید ویزا اخذ کرده و برای مدت کوتاهی در کشور آلمان اقامت داشته باشید. (این زمان قابل تمدید است و پس از مدتی می‌توانید برای اقامت دائم نیز اقدام کنید.) جاب آفر باعث می‌شود که روند اخذ ویزای کار آلمان سریع‌تر شود و بعضا اخذ ویزای کاری را تضمین می‌کند. در واقع ویزای جاب آفر به کسانی تعلق می‌گیرد که یک پیشنهاد کاری از سمت کارفرمایی معتبر و مورد قبول در این کشور داشته باشند.

در نظر داشته باشید، جست‌وجو برای موقعیت‌های شغلی‌ای که آلمان در آن‌ها کمبود نیرو داشته باشد و در واقع اقدام برای مشاغل مورد نیاز آلمان، شانس شما را جهت گرفتن جاب آفر و در پی آن اخذ ویزا بسیار بالا می‌برد. کشور آلمان هر سال لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را که در آن زمینه‌ها کمبود نیروی‌کار دارد ارائه می‌دهد.

شایان ذکر است که: مدت زمان اعتبار ویزای جاب آفر آلمان که در واقع مجوز کار شما در این کشور است معادل با مدت زمان قرارداد کاری است و مشابه آن قابل تمدید است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از خدمات مشاوره‌ی تلفنی مجموعه‌ی دانشجویان ایرانی بهره‌مند شوید.

چه کسانی شرایط گرفتن ویزای جاب آفر را دارند؟

افرادی که تمامی شرایط زیر را داشته باشند، می‌توانند از آلمان جاب آفر دریافت کنند:

 • کسانی که دارای مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی حرفه ای از موسسات معتبر باشند. (در نظر داشته باشید که این مدارک باید با مدارک تحصیلی آلمانی معادل سازی شوند)
 • کسانی که در یک حرفه‌ای تخصص و مهارت بالا دارند و کشور آلمان با کمبود نیرو متخصص در آن زمینه‌ها رو برو شده.
 • کسانی که به زبان آلمانی در سطح حداقل B1 مسلط هستند.

چگونه ویزای Job Offer آلمان را اخذ کنیم؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم، برای اخذ ویزای کاری جاب آفر شما می‌بایست از سمت یک کارفرمای معتبر و مشخص در آلمان پیشنهاد کار دریافت کنید. بنابراین ابتدا شما باید یک موقعیت شغلی پیدا کنید که چه در قالب پیشنهاد شغلی از سمت کارفرما مطرح شده باشد و چه در قالب قرارداد کاری مشخص و کاملا واضح، باید کارفرما ابتدا درخواست نیروی کار خود را ثبت کند و اگر نیروی کار بومی آلمان یا کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای آن پیدا نشد می‌تواند آن را برای شما درخواست دهد.

در مراحل بعدی شما باید مدارک زیر را به سفارت تحویل دهید:

 • فرم تکمیل شده صدور ویزای جاب آفر آلمان
 • تکمیل و امضای فرم اظهارنامه‌ای که تأیید می‌کنید تمامی اطلاعات صحیح هستند
 • قرارداد کاری با کارفرمای معتبر و مورد تأیید
 • کاور لتر از دلایل خود برای سفر به آلمان به قصد کار
 • ارائه سند رهن یا اجاره یا خرید منزل در شهر محل سکونت خود در آلمان
 • بیمه سفر معتبر با حداقل پوشش 30 هزار یورویی
 • ارائه عقدنامه (در صورتی که ازدواج کردید)، شناسنامه خود و فرزندان، فوت همسر و غیره
 • 2 قطعه عکس مشابه پاسپورت (عکس بهتر است برای شش ماه اخیر باشد)
 • پاسپورت با حداقل اعتبار 3 که بیش از 10 سال از صدور آن نگذشته باشد و دست کم 2 صفحه خالی نیز داشته باشد
 • کپی از ویزاهای قبلی (اگر پیش از این موفق به اخذ ویزا شده‌اید)
 • نامه تمکن مالی از بانک
 • عدم دارا بودن سابقه کیفری
 • رسید پرداخت 75 یورویی

در صورتی که مدارک شما مورد تایید باشد برای شما وقت مصاحبه می‌گذارند. در مصاحبه شرکت می‌کنید و پس از بررسی تا حدود سه ماه بعد پاسخ را دریافت می‌کنید که ویزای کاری جاب آفر به شما تعلق خواهد گرفت یا خیر.

هزینه‌ی دریافت ویزای جاب آفر چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای کار، در مجموع حدود 75 یورو است. (لازم به ذکر است که این هزینه در صورت رد ویزا استرداد داده نمی‌شود و در صورت درخواست مجدد، دوباره باید این هزینه را پرداخت کنید.)

چگونه در آلمان کار پیدا کنیم؟

آمار موسسه تحقیقاتی فدرال آلمان نشان می‌دهد بیش از 75 درصد افرادی که تبعه کشورهای خارج از اتحادیه اروپا هستند در مدتی کمتر از ۱۲ ماه موفق به یافتن شغل در آلمان شده اند. برای یافتن شغل در آلمان راه‌های معتبر و زیادی وجود دارد که در ادامه به توضیح آن خواهی پرداخت.

 •  Expatica: این وبسایت مختص افرادی است که تنها به زبان انگلیسی مسلط هستند و می‌خواهند در آلمان به زبان انگلیسی کار کنند. در این سایت که مدام به روز می‌شود، انواع فرصت های شغلی لیست شده است.
 • The Federal Employment Agencyنهاد استخدام فدرال آلمان یا به آلمانی (Bundesagentur für Arbeit, BA) بزرگترین خدمات دهنده نیروی بازار کار در آلمان با بیش از 700 نهاد و اداره در سراسر کشور آلمان مشغول به کار است. خدمات بین المللی استخدام یا ZAV آلمان که در این نهاد ارائه می گردد پرتالی از اطلاعات کامل پیرامون فرصت های کاری به همراه جزئیات کامل است که حتی می توانید پروفایلی در این پرتال درست کنید و رزومه‌ی خود را به همراه جزئیات مورد نیاز برای کاریابی را در آن وارد کتید. در این صورت اگر پوزیشنی متناسب با شرایط شما پیدا شود به شما خبر داده می‌شود.

سایر وبسایت‌های کاریابی آلمان به شرح زیر هستند:

 • Monster
 • JobStairs
 • Jobooh: مشاغل استارتاپی
 • Kimeta
 • Kununu
 • MeineStellenboersen

همچنین وبسایت‌هایی که نیازمند نیروی کار ماهر و متخصص هستند نیز به شرح زیراند:

 • Academicsمشاغل آکادمیک و تحقیقاتی
 • Stepstoneدوره های کارآموزی و کارآموزی برای فراغت از تحصیل
 • Jobwareمدیریت و متخصصین و تکنسین‌ها
 • Staufenbielدوره‌های کارآموزی و کارورزی

بدون شک تعداد وبسایت‌هایی که فرصت‌های شغلی موجود در آلمان را نمایش می‌دهند و کارفرما و کارمند را بهم متصل می‌کنند بیشتر از این موارد است. شما می‌توانید با توجه به حرفه‌ی خود جست‌وجو کرده و فرصت‌های شغلی بیشتری پیدا کنید.

مدرک زبان لازم برای پیدا کردن فرصت شغلی در آلمان

یکی از سوالات متداولی که افراد درباره‌ی اخذ ویزای جاب‌آفر می‌پرسند، زبان مورد نیاز و میزان تسلط به آن است. پیش‌تر گفتیم که برای پیدا کردن شغل در آلمان، موقعیت‌های شغلی بین‌المللی که تنها نیاز به زبان انگلیسی دارند نیز وجود دارد. معمولا برای این موقعیت‌های شغلی کارفرما میزان تسلط مورد نظر بر زبان انگلیسی را خودش تعیین می‌کند اما ما به شما اطمینان می‌دهیم که حداقل مهارتی به اندازه‌ی نمره‌ی 5.5 آیلتس را نیاز دارید.

با این همه در نظر داشته باشید که فرصت‌های شغلی بین‌المللی بسیار محدود هستند و شما اگر فقط روی آن‌ها حساب کنید، شانس خود را در این زمینه بسیار کاهش داده‌اید. به علاوه اگر در یک فرصت شغلی بین‌المللی نیز پذیرفته شوید و کارفرما درخواست حضور شما را بدهد، اگر در هنگام بررسی مدارک و مصاحبه‌ی سفارت مطلقا تسلطی بر زبان آلمانی نداشته باشید، این در روند اخذ ویزای شما اثر منفی می‌گذارد و شانس شما را برای دریافت ویزا کاهش می‌دهد و ممکن است درخواست‌تان را رد کنند.

بنابراین پیشنهاد ما برای شما این است که سطح زبان آلمانی خود را حداقل به اندازه‌ی B2 بالا ببرید و سپس برای ویزای جاب آفر اقدام کنید.

خرید جاب آفر

در حال حاضر برخی موسسات سودجو، به افراد پیشنهاد خرید جاب‌آفر می‌دهند. به این معنا که یک دعوتنامه‌ی صوری به عنوان جاب‌آفر تنظیم می‌کنند و با دریافت هزینه‌های گزاف از متقاضیان، اقدام به کلاهبرداری می‌کنند. سفارت آلمان بسیار سریع و راحت فرق دعوتنامه‌ی صوری و معتبر را تشخیص می‌دهد و در صورت معتبر نبودن مدارک، درخواست شما را رد می‌کند. به علاوه این مسئله تاثیر منفی بر سوابق شما در سفارت می‌گذارد و ممکن است شما برای درخواست‌های بعدی نیز دچار مشکل شوید. بنابراین سعی کنید اسیر این تبلیغات و کلاهبرداری‌ها نشده و از راه قانونی اقدام به دریافت جاب‌آفر و اخذ ویزای کاری کنید.

ویژگی‌های یک جاب‌آفر معتبر

برای اینکه جاب آفر شما معتبر و قابل استناد تشخیص داده شود، باید از سوی یک شرکت و یا ارگان معتبر صادر شده باشد. به این معنی که شرکت نباید تازه تاسیس و خیلی نوپا باشد یا در پرداخت مالیات خود کوتاهی نکرده باشد. همچنین مبلغ حقوق دریافتی شما را برای یک سال مشخص کند. این مبلغ نباید کمتر از پنجاه هزار یورو باشد. در ضمن کارفرما موظف است پرداخت این مبلغ را تا پایان قرارداد کاری ضمانت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *