دوره دکتری(Promotion) در آلمان

اولین مرحله برای پذیرش دکتری داشتن رزومه خوب و حداقل مدرک فوق لیسانس چه از دانشگاه آزاد و چه دانشگاه های سراسری دولتی هر کدام از فارق التحصیلان این دانشگاه ها توانایی اپلای کردن و خواندن مستقیم دوره دکتری را دارا هستند

در آلمان دوره دکتری به صورت کلی بین 4 تا 5 ساله  است.

 

Graduates at universityاما پذیرش دکتری به دلیل حمایت مالی از طرف پرفسور ها و دریافت حقوق بعضا مشکل بوده.

  •  حمایت مالی کامل شامل حقوق ماهیانه و بعضا کمک هزینه هایی برای شرکت در کنفرانس های داخل یا خارج آلمان است.

  • در برخی موارد ممکن است این حمایت مالی به صورت کامل وجود نداشته باشد. در این صورت شما ممکن  هست بتوانید بعضی از ترم هارا به عنوان استاد حل تمرین درس هایی که استاد خودتان یا اساتید دیگر درس می دهند به دانشجویان دوره لیسانس و کارشناسی ارشد کار کنید و حق الزحمه ای بگیرید.

  •  در برخی موارد ممکن است هیچ حمایت مالی ای نداشته باشید و مجبور باشید در دانشگاه یا خارج از دانشگاه کار دانشجویی انجام بدهید

دوره دکتری در آلمان زیر نظر یک استاد خاص اداره می شود.

برای گرفتن یک موقعیت دکتری, شما در واقع باید نظر یک استاد خاص را جلب کنید. برای پیدا کردن موقعیت های دکترا، می توانید در این سایت  جستجو کنید. و یا در خود سایت اساتید جستجو کنید. تعدادی از اساتید موقعیت های دکترای خالی موجود در گروهشان را روی سایت خود آگهی می کنند. بعضی ها هم  آگهی نمی کنند!

به هر حال در صورتی که به زمینه کاری استادی علاقمند هستید می توانید مستقیما با استاد مربوطه تماس بگیرید.

آگهی های موقعیت دکتری اغلب ددلاین دارند

لازم است قبل از آن تاریخ مراحل درخواست موقعیت را بر طبق آنچه درآگهی از شما خواسته انجام بدهید. علاوه بر این آگهی های دکترا معمولا شامل توضیح کوتاهی درباره ی کلیات پروژه ی مد نظر استاد هستند. شما می توانید با مطالعه ی آن ببینید که چقدر با زمینه ی مورد نظر آشنایی داشته و به آن علاقمند هستید.

اساتید معمولا مدارک همه ی متقاضیان را بررسی کرده و با تعدادی مصاحبه ی اسکایپ انجام خواهند داد.مصاحبه چه اسکایپی باشد و چه حضوری در آن از انگیزه تان برای درخواست آن پروژه ی خاص برای دوره ی دکترا و  درباره ی پروژه ی ارشد و احتمالا کارها و مقالات دیگری که در رزومه تان به آن اشاره کرده اید , پرسیده می شود.

مصاحبه و توصیه نامه های اساتید معرف مهم ترین نقش را در رد یا قبولی شما دارند.

(برای اطلاعات بیشتر به قسمت نحوه اپلای برای دکتری بروید)

حمایت مالی یا فاند

  میزان حمابت مالی پس از کسر مالیات چیزی حدود 1200-1400 یورو در ماه حقوق خواهید گرفت.

با این درآمد شما به آسانی می توانید خانه ای اجاره کرده و زندگی کنید. اگر متاهل باشید ویا فرزند هم داشته باشید مالیاتی که از شما کسر می شود کاهش می یابد و به خالص دریافتی شما اضافه می شود.

بنابراین حتی با وجود تاهل هم می توانید به خوبی در سطح متوسط خانواده های آلمان زندگی کنید.