افرادی که علاقه مند به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هستند، داشتن مدرک کارشناسی از دانشگاه های ایران چنانچه دانشجو فارغ‌التحصیل یکی از دانشگاه های غیرانتفاعی، آزاد و یا پیام‌ نور باشد، میتواند برای مقطع ارشد یا مستر درخواست بدهد. سوابق تحصیلی و معدل کارشناسی برای برخی رشته ها و دانشگاه ها برای گرفتن پذیرش مهم هست.

دوره های کارشناسی ارشد در کشور آلمان به زبان آلمانی و زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

شرایط کار متقاضیان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد

یکی از ویژگی‌هایی که مورد توجه بسیاری از متقاضیان مهاجرت و ادامه تحصیل در کشور آلمان قرار گرفته است، شرایط بسیار مناسب کاری است. نیروی انسانی نه چندان زیاد باعث شده تا موقعیت و فرصت های شغلی مناسبی پیش روی دانشجویان بین‌المللی باشد. بنابراین دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد نیز امکان کار دارند. هر فرد دانشجو در آلمان می تواند 20 ساعت در هفته به فعالیت اقتصادی مشغول باشد. با در نظر گرفتن حداقل دستمزد  حدودا  10یورو به ازای هر ساعت، فرد می تواند به راحتی هزینه های روزمره خود را تامین کند.

دوره مستر در آلمان عموما شامل چهار ترم تحصیلی است که پذیرش کارشناسی ارشد با داشتن 4 پیش شرط اصلی میسر هست.

  • معدل بالای لیسانس
  • مدرک زبان
  • رزومه حرفه ایی
  • انگیزه نامه  یا Motivation  

اطلاعات بیشتر درباره

حداقل نمره معدل لیسانس مورد نیاز برای اکثر رشته ها

اکثر رشته های خوب مهندسی در دانشگاه های تاپ و رنک بالا دانشگاه های آلمان دارای شزط معدل نمره 15 به بالا هستند.اما رشته ها و دانشگاه هایی هستند که شرط معدل آنها پایین تر بوده و کسانیکه معدل بالایی در لیسانس ندارند هم میتوانند اقدام به اخذ پذیرش کنند.

حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای اکثر رشته ها

در بخش آلمانی زبان B1است و در بعضی رشته های دیگر B2باید داشته باشید.

شما پس از اخذ پذیرش باید برای کامل کردن زبان آلمانی خود برای ورود به دانشگاه تا قبل شروع ترم در یکی از موسسات زیر نظر و یا خارج از مسیولیت دانشگاه اقدام کنید.

(برای اطلاعات بیشتر از آزمون های آلمانی به قسمت تحصیل به زبان آلمانی مراجعه کنید)

در خصوص رشته های انگلیسی زبان هم باید مدرک  TOEFL ,IELTSبا حداقل نمرات که براساس  رشته و دانشگاه متفاوت است, ارایه بدهید.

(برای اطلاعات بیشتر از آزمون های ایلتس و تافل به قسمت تحصیل به زبان انگلیسی بروید)

طبق بخشنامه سفارت آلمان در ایران، اثبات معلومات زبان آلمانی تنها از طریق مدارک زبان مؤسسه گوته / مؤسسه زبان آلمانی تهران (DSIT)، انجمن فرهنگی اتریش (ÖKF) / مرکز آزمون مدرک زبان آلمانی اتریش (ÖSD) در شیراز، مؤسسه TestDaf و شرکت telc امکان پذیر است.