یکی از مهم ترین و پایه ایی ترین نیاز های تمام کسانی که به آلمان مهاجرت میکنند خانه و داشتن یک سرپناه برای محل زندگی هست.

اکثر مراکز آموزشی  دارای خوابگاه هستند که از امکانات خوبی نیز برخوردارند. اگر خواستار دریافت خوابگاه هستید، باید خیلی سریع پس از اخذ پذیرش، نسبت به درخواست خوابگاه نیز اقدام کنید. چرا که به دلیل تقاضای بالا، این نوع اتاق های اقامتی خیلی زود تکمیل میشوند.

خوابگاه دانشجویی

در آلمان گزینه های متنوعی برای اسکان و اقامت خود می توانید پیدا کنید. اولین و ساده ترین راه، درخواست خوابگاه دانشجویی از دانشگاه مورد پذیرش است. اما باید توجه داشته باشید که افراد زیادی خواستار دریافت خوابگاه هستند، به همین دلیل شما باید خیلی سریع پس از اخذ پذیرش، نسبت به درخواست خوابگاه نیز اقدام کنید. درخواست نامه ها توسط Studentenwerk (سازمان خدمات دانشجویی) پردازش می شود، که مسئولیت اداره خوابگاه های دانشجویی و تخصیص اتاق ها را دارد. یک اتاق در یک خوابگاه دانشجویی معمولا محل اقامت مقرون به صرفه ای است.

 

قیمت و بهای اجاره مسکن رو می‌توان در آلمان از دو منظر مورد بررسی قرار داد

1-محل مسکن
2-نوع مسکن

محل و شهر مسکنی که میخواهید اجاره کنید تاثیر مستقیم بر میزان کرایه ماهیانه داره به طور متوسط بهای اجاره در شهر های کوچک شرق آلمان کمتر از شهر های بزرگ آلمان مانند هامبورگ، دوسلدورف، مونیخ و…..

? شهر های بزرگ غرب و جنوب آلمان هم به نسبت شهر های بزرگ شرق آلمان هزینه مسکن در اون ها گرون تراست.

نوع مسکن

می‌توان به سه دسته کلی تقسیم بندی کرد.

  • به خانه هایی دانشجویی می گویند که چندین اتاق مجزا را دارا هست و هر اتاق را یک دانشجو استفاده میکنه به طوری که حمام و دستشویی به همراه آشپزخانه بین چند نفر مشترک هست.
  • به خانه هایی گفته میشه که حالت یک سوئیت حدودا 20 متری به بالا هست که داری یک اتاق به همراه آشپزخانه کوچیک با حمام و دستشویی شخصی در یک واحد آپارتمانی هست.
  • یک واحد آپارتمانی شخصی هست با تمام امکانات که مبنی بر اندازه متراژ اون از 1 خوابه به بالا هست (به دلیل بالا بودن کرایه به دانشجویان توصیه نمی‌شود)

اصطلاحات رایج درباره اجاره خانه در آلمان

 

  • اجاره سرد  kaltmiete
  • هزینه های اضافی  nebenkosten
  • warmiete = kaltmiete + nebenkosten
  •  یا رهن پول پیش kaution

برای پیدا کردن خانه از ایران از طریق اینترنت میتوانید از وبسایت های زیر استفاده کنید.

توجه داشته باشید که باید بعد از ساختن اکانت شخصی در وبسایت ها میتوانید به صاحب خانه یا کسی که خانه رو ارائه میده پیام بدید و یا باهاشون برای بازدید خانه وقت ملاقات تایین کنید.

 

♦️نکات مهم

1- به هیچ وجه بدون اینکه خونه رو ندیدید برای پرداخت رهن یا Kaution یا Deposit اقدام نکنید.

2- سعی کنید حتما برای مکاتبه برای پیدا کردن خانه از زبان آلمانی استفاده کنید تا انگلیسی

3- برای نوشتن و مکاتبه در حد جزئی حتما خودتون رو معرفی کنید و دلیل کرایه کردن خانه رو در پیام ذکر کنید

4- ممکن است به بهانه های مختلف سعی در گرفتن رهن و اجاره از شما و قول فرستادن قرارداد از طریق اینترنت به شما بدهند بدون دیدن خانه که تماما جز کلاهبرداری چیز دیگری نیست.

5- حتما حضوری برای گرفتن خانه و دیدن خانه با صاحب خانه قرار بگذارید.

? وبسایت‌‌های پیدا کردن خانه:

افرادی که قصد ادامه تحصیل در آلمان دارند، بهتر است قبل از ورود به آلمان از محل اقامت خود اطمینان داشته باشند. بدین منظور میتوانید از مشاوره تلفنی  در مجموعه دانشجویان ایرانی  استفاده کنید  و در خصوص شرایط زندگی در آلمان راهنمایی بگیرید.