فرم امنیتی سفارت آلمان

یکی از دغدغه های متقاضیان ویزای تحصیلی برای آلمان فرم امنیتی هست. این فرم تحت شرایط خاصی به افراد داده میشه. برای رفع ابهامات موجود در این باب، یک مطلب کامل تهیه کردیم که در اختیارتون می ذاریم.

?قبل از هر چیز این فرم اصلا ربطی به مسائل امنیتی و یا سیاسی ندارد پس بیخود نگران نباشید. این فرم با اینکه اسمش امنیتی هست , ربط فقط به سوابق تحصیلی شما دارد لذا از این بابت ذهن خودتان را درگیر نکنید.

 

چک امنیتی :

یک فرم چند صفحه ای هست که در اون مشخصات فردی، سوابق تحصیلی و پژوهشی و کاری و اطلاعاتی مربوط به دوره تحصیلی مورد نظرتون در آلمان رو باید بنویسید. لیست رشته هایی که در فرم امنیتی وجود دارند عبارتند از:

Biowissenschaft (life science)
Biotechnologie (Biotechnology)
Biochemie (biochemistry)
Chemi (chemistry)
Phisik
Nuklearphisik (nuclear phisics)
Information- und Kommunikationstechnologie (information and vommunication technology)
Elektrotechnik (Electrical engineering)
Luft- und Raumfahrttechnik (Aeronautics, space technology/engineering)
Maschinenbau (Mechanical engineering)
Werkstoffwissenschaft (Science of materials)
Vehrfahrens- und Prozesstechnik ( process engineering)

در صورتی که متقاضی ارشد مجدد یکی از این رشته ها و یا دوره دکتری باشید این فرم رو روز مصاحبه آفیسر به شما ممکن هست بدهد و در سفارت پر بکنید. اما علاوه بر اینها گاهی پیش آید که به ارشد اول و یا لیسانس هم این فرم تعلق بگیرد. از رشته های نام برده شده ممکن هست تمام گرایش هایشان مشمول فرم امینتی نشوند.

↩️در کل تشخیص با مسئول پرونده شماست

متن فرم به زبان آلمانی و انگلیسی هست و در هر قسمت از فرم که مشکل داشتید میتونید از آفیسر بپرسید، هیچ مشکلی پیش نمی آید.

کسانی که فرم امنیتی پر میکنند پرونده انها علاوه بر سفارت و اداره مهاجرت شهر مورد نظر، در اداره امنیت هم بررسی میشود به همین دلیل ممکن هست روند دریافت ویزا طولانی تر بشود. به علاوه اینکه پیگیری وضعیت پرونده در این حالت کمی سختتر میشود و معمولا کسانی که مقطع دکتری اقدام کردن موفق به پیگیری از طریق استاد یا پرفسور خود میشوند.

بعد از مصاحبه ممکنه پرونده این افراد مدتی (حتی نزدیک به یک ماه) در سفارت بماند و بعد به اداره مهاجرت و امنیت ارسال بشود که معمولا جواب اداره مهاجرت زودتر میرسد به دست سفارت اما سفارت بررسی نهایی را وقتی انجام میدهد که هم جواب اداره مهاجرت و هم جواب اداره امنیت رو دریافت کرده باشد.
در ادامه نمونه این فرم میتوانید دانلود کنید ولی ممکن هست بخشهایی از فرم تغییر کرده باشد.

✳️ نکته خیلی مهم:

فرم را با خودتان “نبرین”. برای راحتی کار میتوانید اطلاعاتی مثل مقاطع تحصیلی و تاریخ آنها و سوابق کاری و… در یک برگه بنویسید که در سفارت راحت وارد فرم کنید , چون آفیسر مدارک شما رو میگیرد و بعد از اون  این فرم رو به شما میدهد. پس  , فرم رو با خودتان نبرید!