Köln کلن

(به آلمانی köln  که به انگلیسی کولون هم خوانده می‌شود) یکی از چهار شهر بزرگ آلمان با جمعیتی بالغ بر ۱ میلیون نفر است که در ساحل رود راین در ایالت نوردراین-وستفالن در کشور آلمان قرار دارد. این کلن یکی از نقاط اصلی تجارت، صنعت، گردشگری و رسانه‌ی آلمان است و در عین حال یکی از آزاداندیش‌ترین اجتماعات شهری در اروپا را داراست.

کلن صاحب تاریخی غنی‌ست که به دوره‌ی امپراطوری رومیان باز می‌گردد که از آن زمان به بعد یکی از مراکز شهری اصلی منطقه‌ی خود بوده است. در مقایسه با سایر شهرهای آلمان و اروپا، بخش قدیمی کلن به نسبت بزرگ است و بخش بزرگی از مرکز شهر کنونی آن را در بر می‌گیرد و بنابراین از لحاظ حجم میراث تاریخی بسیار غنی‌ست و بناها و یادگارهای تاریخی این شهر از دوره‌ی پیش از مسیحیت تا زمان معاصر در این شهر دیده می‌شوند. بسیاری از عمارات و کلیساهای به سبک رومی و گوتیک و کلیسای جامع و پرشکوه این شهر از این جمله بناها هستند.

کلن تنها یک مقصد گردشگری نیست، بلکه یک مرکز اقتصادی عمده در آلمان است که بسیاری از نمایشگاه‌های بین‌المللی در این شهر برگزار می‌شوند و در کنار آن مقر بسیاری از شرکت‌های رسانه‌ای و چندرسانه‌ای و فرهنگی‌ست. این تنوع کارکردها به کلن هویت چندفرهنگی بخشیده است و این هویت در زمانی که در شهر کارناوال‌های مختلف برگزار می‌شود به اوج خود می‌رسد.

 • ویژگی های شهرکلن

کارناوال شهر کلن یکی از مشهورترین کارناوال‌های جهان است. این کارناوال همه ساله ساعت ۱۱:۱۱ ۱۱اُمین روز از ۱۱اُمین ماه سال (نوامبر) با صدای طبل و شیپور در میدان مرکزی شهر آغاز می‌گردد. البته مراسم اصلی، ۴۷ روز قبل از عید پاک (عید معراج مسیح) و به مدت هفت روز اجرا می‌گردد. از آنجایی که عید پاک در تقویم میلادی روز ثابتی ندارد و در فاصله ۲۲ مارس تا ۲۵ آوریل برگزار می‌شود، زمان اجرای کارناوال نیز متغیر است. این مراسم پیشوازی است برای ایام روزه داری کاتولیک‌ها، زمانی که معتقدان مسیحی از خوردن گوشت خودداری می‌کنند.

 •  Kölner Dom

این کلیسا در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. از زمان شروع ساخت تا اتمام آن 630 سال طول کشید و در سال 1880 بطور رسمی به پایان رسید. برای بالا رفتن از برج کلیسا باید 509 پله را طی کنید و بالا رفتن از آن با سرعت عادی حدود یک ساعت به طول می‌انجامد. پس کفش راحتی بپوشید چون به بالا رفتن و پیاده‌روی‌اش می‌ارزد. ورود به

 • تاریخ شهرکلن

کلن یکی از قدیمی‌ترین شهرهای اروپاست که تاریخ آن به دوره‌ی رومیان در اولین قرن پس از میلاد مسیح باز می‌گردد. کولون نام فرانسوی این شهر است که در زبان انگلیسی نیز رواج یافته است. این شهر در طول تاریخ در رقابتی دائمی با دوسلدورف، پایتخت ایالت نوردراین-وستفالن بوده. اگرچه در فرهنگ عامه این رقابت بطور فکاهی به این موضوع تقلیل یافته که آبجوی ساخته شده در کدامیک از این دو شهر مرغوبتر است!

 

 • آب و هوا شهرکلن

آب و هوای کلن همانند سایر نقاط غربی آلمان معتدل و مرطوب است و شباهت زیادی به انگلستان و شمال فرانسه دارد. گرمترین روزهای سال در ماه‌های ژوئن و ژوئیه اتفاق می‌افتند و دمای هوا چندین روز به بالای 30 می‌رسد. سردترین ماه سال هم ژانویه است و روزهای یخبندان زیادی در این ماه گزارش شده است. گاهاً در تابستان طوفان‌های تندری و بارش شدید باران برای گردشگران دردسر ساز می‌شود. همراه داشتن چتر در هنگام سفر فکر بدی نیست!

 • حمل و نقل شهری کلن

حمل و نقل عمومی در کلن بسیار کارآمد است و از قطارهای شهری، اتوبوس و مترو تشکیل شده‌است. در بخش شمالی ایستگاه مرکزی قطار نیز می‌توانید دوچرخه کرایه کنید. در سامانه‌های حمل و نقل داخل شهری اطلاعات صوتی به زبان انگلیسی گفته نمی‌شوند، اما نقشه‌ها گویا و قابل فهم هستند. اگر قصد بازدید از جایی خارج از شهر کلن را دارید، حتماً راه‌های رسیدن به آن منطقه را قبل از خروج از محل سکونت خود بررسی کنید. سایت شرکت حمل و نقل عمومی کلن ( KVB یا Kölner Verkehrs-Betriebe) اطلاعات خوبی در این مورد در اختیار شما قرار می‌دهد.

بلیط‌های این شرکت برای تمام وسایط نقلیه معتبرند. سفرهای داخل مرکز شهر با استفاده از بلیط منطقه‌ی 1b انجام می‌پذیرند که 2 یورو و 80 سانت قیمت دارند. بلیط‌های ارزان‌تر اتوبوس و قطار رو زمینی شهری برای مسیرهای کوتاه با حداکثر 4 توقف موجودند که Kurzstrecke نام دارند. از این سایت می‌توانید نقشه شبکه حمل و نقل عمومی کلن را ببینید.

 • کلن دارای دو ایستگاه مرکزی قطار است.
   Köln Hauptbahnhof (ایستگاه مرکزی قطار)
   Köln-Deutz (کلن-دویتس)

  کلن توسط قطارهای پرسرعت شرکت راه‌آهن آلمان و شرکت قطار فرانسوی تالیس به شهرهای آمستردام و پاریس متصل است. همچنین زمان تردد بین فرودگاه فرانکفورت تا این شهر با قطارهای پرسرعت کمتر از یک ساعت است

 • اتوبوس های شهری

اتوبوس ها معمولا هر 20 دقیقه به ایستگاه می رسند و تا دیر وقت کار می کنند. در زمان هایی که ترافیک سنگین است و شهر بسیار شلوغ می باشد بیشتر  اتوبوس ها در هر 10 دقیقه به ایستگاه می رسند. در مرکز شهر در طی چند ساعت می توانید به هر مکانی که می خواهید برسید و از سیستم حمل و نقل کلن که بسیار سریع هستند لذت ببرید. در قسمت های مختلف شهر کلن می توانید از اتوبوس ها و قطارها استفاده کنید

 

 • ترمینال برای اتوبوس های بین شهری

کلن دارای یک ایستگاه مرکزی اتوبوس (ZOB) است که در Breslauer Platz و در بخش شمالی ایستگاه مرکزی قطار (Hauptbahnhof) واقع شده‌است. اتوبوس‌های مختلفی مسیرهای داخل و خارج آلمان را از این شهر می‌پیمایند.

 • تمام اتومبیل‌هایی که در داخل منطقه‌ی کم آلوده‌ی کلن (Umweltzone) تردد می‌کنند باید برچسب مخصوص آلاینده‌ها را داشته باشند. اطلاعات مربوط به اخد این برچسب که باید قبل از ورود به کلن نصب شود از اینجا قابل دسترسی است.

 

 • اتوبان‌های A1, A4, A3, A57, A555 از کلن می‌گذرند. در طول ساعات پرتردد، خیابان‌های ورودی به کلن پرترافیک هستند خصوصاً به دلیل حفر تونل متروی Nord-Süd Stadtbahn که تقریباً از نیمی از مرکز شهر می‌گذرد.